لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۰

وزیر امور خارجه ایران به اتحادیه اروپا هشدار می دهد


خبرگزاری رویترز می گوید وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه اروپا هشدار داده است که بدلیل وضع تحریم هایی علیه ایران، ممکن است با «پیامدهای سخت» روبرو شود.

رویترز می گوید منوچهر متکی نامه ای برای همتایان خود در اتحادیه اروپا فرستاده است که در آن گفته می شود «رویکرد منازعه جویانه» تحریم ها می تواند به مناسبات بین ایران و اتحادیه آسیب برساند. متکی توضیحی بیشتری نمی دهد.

در اوایل ژوئن، اتحادیه اروپا در وضع تحریم های جدید علیه ایران به سازمان ملل متحد و آمریکا پیوست. ممنوعیت سرمایه گذاری، کمک فنی و انتقال تکنولوژی برای بخش نفت و گاز ایران از جمله اقامات اتحادیه اروپا است.

پیشتر، رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت نیروگاه اتمی بوشهردر شهریور ماه وارد عمل خواهد شد.

علی اکبر صالحی روز چهارشنبه قطعنامه های اخیر سازمان ملل متحد را رد کرد و گفت تحریم ها بر پیشرفت های اتمی ایران تاثیر نخواهد داشت.

آمریکا و دیگر قدرت های جهانی می گویند ایران فناوری اتمی را برای تولید اسلحه دنبال می کند، در حالی که تهران می گوید برنامه اتمی فقط برای مقاصد صلح جویانه اجرا می شود.

روسیه به ایران در ساختن نیروگاه بوشهر کمک می کند. کارهای ساختمانی در سال ۱۹۹۴ آغاز شد و نیروگاه قرار بود در سال ۱۹۹۹ به مرحله بهره برداری برسد، اما بارها به تاخیر افتاده است.

روسیه ارتباط تاخیرهای قبلی با مذاکرات جاری درباره برنامه اتمی ایران را تکذیب کرده است.

XS
SM
MD
LG