لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۷

وزارت خزانه داری آمریکا شرکت های خصوصی را به وارد آوردن فشار بر ایران تشویق می کند


وزارت خزانه داری آمریکا شرکت های خصوصی را به وارد آوردن فشار بر ایران تشویق می کند
وزارت خزانه داری آمریکا شرکت های خصوصی را به وارد آوردن فشار بر ایران تشویق می کند

یک مقام ارشد وزارت خزانه داری آمریکا شرکت های خصوصی را تشویق کرده است اقدامات اقتصادی افزون بر تحریم های رسمی علیه ایران را بررسی کنند.

استیوارت له وی، معاون وزارت خزانه داری، روز سه شنبه سه شنبه در کمیته روابط خارجی سنا گفت بخش خصوصی نقش عمده ای در افزایش فشار بر تهران بازی می کند.

او این نظر را در حالی ابراز می دارد که اعضای کنگره سعی دارند تحریم های یک جانبه اقتصادی آمریکا علیه برنامه اتمی تهران را، که به گمان چندین کشور با هدف ساختن تسلیحات اجرا می شود، تقویت کنند.

مذاکره کنندگان در کنگره گفتند آنها توافقی را برای وضع تحریم های جدید و یک جانبه که شریکان مالی ایران را هدف می گیرد تکمیل کرده اند. این اقدام افزون بر چهارمین دور تحریم هایی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد به تازگی تصویب کرده است.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، گفت تهران در نامه هایی برای ۱۲ عضو شورای امنیت که به سود تحریم ها رای دادند، ناخوشنودی خود را از قطعنامه، که آن را «غیر قانونی» نامید ابراز خواهد داشت.

پیش نویس توافق را روز دوشنبه کریس داد، رییس کمیته بانکداری سنا، و هوارد برمن، رییس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان اعلام کردند. آنها گفتند این توافق دسترسی به سیستم مالی آمریکا را برای تمام بانک های خارجی که با نهادهای اصلی ایران یا با سپاه پاسداران انقلاب معامله دارند ممنوع خواهد ساخت.

تحریم های پیشنهادی همچنین شرکت های دیگری را که فراورده های پالایش شده نفتی به ایران می فروشند، از بازارهای آمریکا کنار خواهد گذاشت.

لایحه پیش از آن که جنبه قانونی پیدا کند باید به تصویب هر دو مجلس کنگره برسد. انتظار می رود مجلس نمایندگان هفته آینده به آن رای بدهد.

سخنگوی کاخ سفید گفت دولت اوباما از «قطعنامه محکمی» که اقتدار تازه ای به رییس جمهوری می دهد و «استراتژی چند جانبه برای منزوی ساختن ایران و وارد آوردن فشار بر آن را تقویت می کند» خوشنود است.

کانادا روز سه شنبه گفت تحریم های جدید سازمان ملل متحد را به اجرا گذاشته و آماده است تحریم های اضافی بر ایران در پاسخ به «تخلفات بی وقفه» کشور و «تهدید صلح جهانی» وضع کند. کانادا در حال حاضر دومین تولید کننده بزرگ اورانیوم در جهان است.

هفته پیش اتحادیه اروپا خود تحریم هایی علیه تهران برقرار کرد. در اقدامی جداگانه، وزارت خزانه داری گفت تماس های اقتصادی با حدود ۳۶ فرد و شرکت را که متهم هستند به برنامه های موشکی و اتمی ایران کمک می کنند، محدود خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG