لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۹

ولادیمیر پوتین: تحریم های جدید سازمان ملل، روسیه را از فروش موشک های پیشرفته به ایران ممنوع می کند


رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، می گوید ایران ممکن است ظرف یک تا سه سال بتواند ماده مورد نیاز برای ساختن اسلحه اتمی را فراهم آورد.

گیتس روز جمعه در بروکسل در پی اجلاس وزیران دفاع ناتو گفت پیش بینی او بر تخمین های اطلاعاتی استوار است و تاکید کرد این مدت زمانی را که برای ساختن اسلحه واقعی و تهیه ابزار پرتاب آن لازم خواهد بود شامل نمی شود.

گیتس همچنین گفت از این که ترکیه علیه قطعنامه رای داد متاسف است، اما یادآور شد اتحاد دیرینه بین آن کشور و آمریکا همچنان نیرومند است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه دور جدید تحریم ها علیه ایران را تصویب کرد.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، روز جمعه قطعنامه سازمان ملل متحد را رد کرد و آن را یک «ورق پاره بی ارزش» نامید.

احمدی نژاد که در چین سخن می گفت به آمریکا به دلیل رهبری تلاش ها برای وضع تحریم های جدید به شدت حمله کرد و شورای امنیت را «بازیچه» آمریکا نامید.

احمدی نژاد برای دیدار از غرفه ایران در نمایشگاه جهانی شانگهای به چین رفته است، اما انتظار نمی رود با هیچ مقام ارشد آن کشور ملاقات کند.

چین روز چهارشنبه در تصویب قطعنامه به آمریکا ، روسیه و دیگر اعضای دائمی شورای امنیت پیوست.

وزارت امور خارجه چین گفته است هدف از تحریم ها این است که ایران به میز مذاکراه بازگردانده شود، و به معنای بستن راه مذاکرات بیشتر نیست.

در رویدادی جداگانه، مقامات فرانسه می گویند ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، به نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه گفته است تحریم های سازمان ملل متحد روسیه را از فروش یک سیستم موشکی پیشرفته دفاع هوایی به ایران ممنوع می سازد.

گفته های پوتین در روز جمعه با نظر سرگئی ریابکوف، معاون وزارت امور خارجه روسیه مغایرت دارد. او پیشتر گفته بود تحریم های جدید، قرارداد فروش موشک های زمین به هوای اس – ۳۰۰ را شامل نمی شود.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز می گوید معامله موشکی مجاز است. اما روز پنجشنبه، فیلیپ کراولی سخنگوی این وزارت خانه، اظهار داشت آمریکا از «خویشتنداری» روسیه در تحویل موشک ها به ایران سپاسگزاراست.

روسیه در سال ۲۰۰۷ موافقت کرد به تهران در تقویت توانایی های دفاعی آن کمک کند. اما تاکنون هیچ موشکی تحویل داده نشده است.

XS
SM
MD
LG