لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۵

ایران ممکن است در مناسبات خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی بازنگری کند


ایران می گوید در پی تصویب قطعنامه وضع تحریم های جدید در شورای امنیت، در روابط خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی بازنگری می کند.

خبرگزاری ها به نقل از اعضای کمیته امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران می گویند قانون گذاران به زودی بررسی امکان بازنگری در مناسبات با آژانس را آغاز خواهند کرد.

در این میان، دیپلمات های اتحادیه اروپا می گویند آنها ممکن است اقدامات بیشتری، ورای آنچه در قطعنامه جدید مشخص شده است، علیه ایران به عمل آورند.

۱۲ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت روز چهارشنبه به سود قطعنامه تحریم ها رای دادند، برزیل و ترکیه رای منفی دادند و لبنان از دادن رای خودداری کرد.

خبرگزاری روسی اینترفکس روز پنجشنبه گزارش داد روسیه در راستای تحریم ها اجرای قرارداد فروش سیستم های موشکی اس – ۳۰۰ به ایران را متوقف می کند.

روسیه و چین، دو متحد اصلی ایران، پس از آن که موفق شدند از شدت تحریم هایی که کشورهای غربی می خواستند بکاهند، از قطعامه پشتیبانی کردند.

پیشتر، علی اصغر سلطانیه، نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد تهران غنی سازی اورانیوم را متوقف نخواهد ساخت.

علی اکبر صالحی، مدیر سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران، از چین به دلیل حمایت از تحریم ها انتقاد کرد. او در مصاحبه ای با خبرگزاری ایسنا هشدار داد که چین احترام خود را در جهان اسلام از دست می دهد.

چین گفت قطعنامه به معنای متوقف شدن کوشش های دیپلماتیک نیست و خواهان تجدید مذاکرات شد.

وزیر امور خارجه چین تاکید کرد که پکن می خواهد مساله اتمی از راه مذاکره حل شود.

قرار بود محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، روز پنجشنبه برای تماشای نمایشگاه جهانی شانگهای وارد پکن شود، اما انتظار نمی رود با رهبران ارشد چین ملاقات کند. او روز چهارشنبه گفت قطعنامه شورای امنیت پشیزی نمی ارزد.

تحریم های جدید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، برنامه موشکی بالیستیک و سرمایه گذاری های مرتبط با برنامه اتمی ایران را هدف می گیرد.

XS
SM
MD
LG