لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۷

مدودف: سفر رییس جمهوری برزیل به تهران ممکن است آخرین شانس ایران باشد


دمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه می گوید دیدار رییس جمهوری برزیل از ایران ممکن است «آخرین شانس» برای تهران باشد که در مورد برنامه اتمی خود، پیش از روبرو شدن با تحریم های جدید سازمان ملل متحد، تصمیم بگیرد.

مدودف این موضوع را روز جمعه در جریان کنفرانس خبری مشترکی با لولا دا سیلوا رییس جمهوری برزیل در مسکو عنوان کرد.

اظهارات رییس جمهوری روسیه بازتاب سخنان یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا است که سفر دا سیلوا را «شاید بهترین حرکت در تعامل» با دولت ایران نامید.

در کنفرانس خبری، مدودف گفت امیدوار است دیدار دا سیلوا از ایران به موفقیت بیانجامد، اما بعدا به خبرنگاران گفت او بر این گمان است که رییس جمهوری برزیل فقط ۳۰ درصد شانس دارد ایران را به همکاری با جامعه بین المللی متقاعد کند.

پرزیدنت دا سیلوا گفت او به امید دست یافتن به یک توافق به ایران سفر می کند.

رییس جمهوری برزیل قرار است روز یکشنبه در آغاز سفری دو رزه وارد تهران شود. او قبلا با وضع تحریم های بیشتر علیه ایران مخالفت کرده است و می گوید اقدامات تنبیهی کارساز نخواهد بود.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، می گوید مبادلات بین رهبران روسیه و برزیل برای به دست آوردن همکاری ایران، نشان دهنده «تپه ای است که برزیل قصد نوردیدن آن را دارد.»

پیشتر در روز پنجشنبه، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا تلفنی با رییس جمهوری روسیه گفت و گو کرد. آنها درباره مشکل اتمی ایران به تبادل نظر پرداختند و موافقت کردند که پنج عضو دائمی شورای امنیت بعلاوه آلمان بر کوشش های خود برای یافتن موضعی مشترک در مورد تحریم های جدید بیافزایند.

XS
SM
MD
LG