لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۸

کلینتون: ایران باید نگرانی های خود را به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارجاع کند


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا می گوید ایران به جای کوشش برای مردد نگاهداشتن افکار عمومی درباره برنامه اتمی اش، باید نگرانی های خود را مستقیما با آژانس بین المللی انرژی اتمی در میان بگذارد.

کلینتون روز سه شنبه گفت ایران «آدرس آژانس را می داند»، باید با آن به گفت و بنشیند و به پیشنهاد معامله سوخت اتمی پاسخ دهد.

کلینتون می گوید آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان فعالانه روی برنامه ای کار می کنند که «پیامدهای سرسختی ایران را روشن خواهد ساخت.»

او می گوید کشورها علیرغم شکست مذاکرات اخیر، برای تکمیل توافقی در مورد تحریم ها تا نیمه ژوئن کار می کنند.

پیشتر منوچهر متکی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت او خوشبین است که ایران و جامعه بین المللی خواهند توانست در مورد معاوضه سوخت اتمی به توافق برسند.

متکی این نظر را روز سه شنبه همراه با «چلسو آموریم»، وزیر امور خارجه برزیل در تهران ابراز داشت.

آموریم گفت ایران و جامعه بین المللی باید در معامله سوخت اتمی «انعطاف پذیری» نشان دهند.

وی اظهار داشت به گمان او معامله معاوضه سوخت که سال پیش با میانجیگری سازمان ملل متحد انجام گرفت می تواند احیا شود، اما ایران باید تضمین کند که برنامه اتمی اش برای مقاصد نظامی به کار نخواهد رفت.

پیشتر، خبرگزاری های ایران گزارش دادند که آموریم به علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی گفت تحریم های جدید علیه ایران «منفی» و «ناعادلانه» خواهد بود.

روز دوشنبه، وزیر امور خارجه برزیل در جریان دیداری با سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد اتمی ایران گفت کشور او، همانند کاری که برای مردم خودش انجام می دهد، از «فعالیت های اتمی صلحجویانه» برای مردم ایران حمایت می کند.

آمریکا رهبری تلاش های دیپلماتیک برای تشویق برزیل و دیگر اعضای شورای امنیت به تصویب چهارمین دور تحریم ها علیه ایران را بر عهده دارد.

فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت مقامات در کوشش برای رسیدن به همفکری درباره قطعنامه جدید سازمان ملل متحد در نیویورک ملاقات می کنند.

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در سخنانی در تهران قدرت وتو را که در اختیار پنچ عضو دائمی شورای امنیت قرار دارد محکوم کرد و شورا را متهم کرد که برای سرکوب انسان ها از «ابزار شیطانی» استفاده می کند.

روز دوشنبه در تهران، وزیر امور خارجه برزیل در جریان دیداری با سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد اتمی ایران گفت کشور او، همانند کاری که برای مردم خودش انجام می دهد، از «فعالیت های اتمی صلح جویانه» برای مردم ایران حمایت می کند.

ایران به عنوان بخشی از یک کمپین دیپلماتیک برای جلوگیری از تحریم های جدید سازمان ملل متحد، مناسبات نزدیکتری را با برزیل دنبال کرده است.

روز دوشنبه، منوچر متکی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی این کمپین را به بوسنی، یک عضو غیر دائمی دیگر شورای امنیت برد.

او در سارایوو با رییس مسلمان شورای سه نفری ریاست جمهوری ملاقات کرد.

هریس سیلاجزیچ گفت بوسنی در مورد تحریم ها بر اساس «منافع استراتژیک» در کسب عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو تصمیم خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG