لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۵

ایران سانتریفیوژهای نیرومندتری را به کار می گیرد


رییس جمهوری اسلامی ایران نسل جدیدی از سانتریفیوژها برای غنی سازی اورانیوم را فاش کرده است.

محمود احمدی نژاد با نادیده گرفتن هشدارهای بین المللی علیه ادامه کارهای اتمی حساس، روز جمعه یکی از سانتریفیوژهای جدید را که در داخل کشور ساخته شده است نشان داد و گفت کوشش های بین المللی برای وارد آوردن فشار بر ایران با مقاومت حتی بیشتر روبرو خواهد شد.

پیشتر، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفت تضمینی وجود ندارد که تحریم های جدید سازمان ملل متحد علیه ایران، تهران را به متوقف ساختن فعالیت های اتمی حساس ترغیب کند.

با این حال، پرزیدنت اوباما روز جمعه گفت با فشار بین المللی «مداوم و پویا» ایران ممکن است سرانجام تشخیص دهد که دنبال کردن تسلیحات اتمی ارزش بهایی را که می پردازد ندارد. آقای اوباما در جریان مصاحبه ای با شبکه خبری ای بی سی گفت ایران یک «رژیم احمق» نیست و به آنچه در جامعه بین المللی می گذرد توجه دارد.

در تهران، به گزارش رسانه های ایران، علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران روز جمعه اعلام کرد تهران سانتریفیوژهای جدیدی را که دو برابر دستگاه های فعلی قدرت دارند ساخته و آزمایش کرده است.

روز پنجشنبه، دیپلمات های شش قدرت جهانی برای بحث درباره امکان وضع تحریم های جدید علیه ایران در نیویورک جمع شدند.

آنها، که نماینده پنج عضو دائمی شورای امنیت به علاوه آلمان هستند، امیدوارند پیش نویس قطعنامه ای را برای وضع تحریم ها تهیه کنند. در جلسه سه ساعته روز پنجشنبه تصمیمی گرفته نشد، و قرار است مذاکرات ادامه پیدا کند.

پی جی کرولی سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت آمريکا بايد نتيجه گيری کند که جمهوری اسلامی ايران اهداف شرورانه ای را در فعاليت های اتمی خود دنبال می کند چرا که يک برنامه اتمی صلح آميز نيازی به سانتریفیوژهای سريعتر ندارد.

XS
SM
MD
LG