لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۲۰:۳۹

روسیه از ایران خواسته است در مساله برنامه اتمی مسئولانه عمل کند


رییس جمهوری روسیه از ایران خواسته است برای کمک به پایان اختلاف بین المللی بر سر برنامه اتمی آن، مسئولانه عمل کند.

رسانه های روسیه به نقل از دمیتری مدودف می گویند ایران باید فعالیت های اتمی خود را بگونه ای شفاف انجام دهد.
مدودف همچنین، بی آنکه توضیحی دهد، نسبت به یک فاجعه انسانی، در صورتی که به گفته او «اتفاقی بسیار جدی بیافتد»، هشدار داد.

روسیه، عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، حمایت از تحریم های جدید علیه ایران را رد نکرده است. با این حال می گوید هدف چنین تحریم هایی بجای مجازات ایران، باید جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی باشد.

کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که زیر پوشش یک برنامه انرژی غیر نظامی، سعی دارد تسلیحات اتمی تولید کند، تهران این اتهام را رد می کند.

ایران حاضر نشده است پیشنهاد انتقال بیشترین مقدار اورانیوم کمتر غنی شده خود را به روسیه و فرانسه برای غنای بیشتر قبول کند. کشورهای غربی بر این باورند این اقدام مانع از آن خواهد شد ایران اورانیوم را به یک ماده دارای کاربرد نظامی تبدیل کند.

روز پنجشنبه، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی که به توکیو رفته است، در پی ملاقات با مقامات ارشد ژاپنی گفت ایران به پیشنهاد ژاپن برای غنی سازی اورانیوم از سوی ایران علاقه مند است.

در تحولی دیگر، مقامات ارشد اسراییل برای ترغیب چین به حمایت از تحریم های جدید سازمان ملل متحد علیه ایران به پکن رفته اند. اسراییل یک ایران مجهز به تسلیحات اتمی را تهدیدی برای موجودیت خود می بیند.

چین که بخش عمده ای از نیازهای نفتی خود را از ایران وارد می کند، با تحریم های جدید مخالف بوده است و می گوید هنوز امکان حل اختلاف اتمی از راه گفت و شنود وجود دارد.

XS
SM
MD
LG