لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۹

احمدی نژاد: ایران تحریم های جدید را تلافی خواهد کرد


رییس جمهوری اسلامی ایران می گوید تهران با هر تحریم جدید مقابله خواهد کرد و هنوز بحث درباره معامله معاوضه سوخت اتمی را منتفی نمی داند.

محمود احمدی نژاد روز سه شنبه در یک نشست خبری با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی ، هشدار داد هر کشوری که تحریم هایی را علیه ایران وضع کند، از این اقدام «پشیمان» خواهد شد.

او همچنین گفت تهران هنوز قبول معامله معاوضه اورانیوم را بررسی می کند. این معامله ایجاب می کند ایران اورانیوم کمتر غنی شده خود را در مقابل دریافت سوخت اتمی به خارج حمل کند.

قدرت های غربی بر این باورند که این طرح توانایی ایران را برای تولید اسلحه اتمی محدود خواهد کرد.

آمریکا در تلاش است حمایت بین المللی از وضع تحریم های جدید علیه ایران را برای ترغیب آن به قبول معامله تقویت کند.

ایالات متحده، روسیه و فرانسه درباره ادعای ایران که تولید اورانیوم در غلظتی بالاتر را آغاز کرده است، نامه مشترکی برای آژانس بین المللی انرژی اتمی فرستاده اند.

در نامه گفته می شود اقدام ایران بر نگرانی از مقاصد اتمی آن می افزاید.

در واشنگتن، رابرت گیبس سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه گفت نامه نشان می دهد که خودداری ایران از تغییر رفتارش پیامدهایی خواهد داشت.

در رویدادی جداگانه، احمت داووت اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه روز سه شنبه در تهران با منوچهر متکی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ملاقات کرد و درباره اختلاف اتمی با او به تبادل نظر پرداخت.

ترکیه مناسبات خوبی با ایران دارد و پیشنهاد کرده است کارهای مربوط به معاوضه را انجام دهد. تهران اصرار داشته است که این کار باید در خاک ایران انجام گیرد.

ایران هفته پیش اعلام کرد غنی سازی اورانیوم را در سطحی بالاترآغاز کرده است.

XS
SM
MD
LG