لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۱۸

احمدی نژاد: ایران قادر است اورانیوم با غنای ۸۰ درصد تولید کند


احمدی نژاد: ایران قادر است اورانیوم با غنای ۸۰ درصد تولید کند

ایران ادعا می کند قادر است اورانیوم را نزدیک به سطحی که برای تسلیحات اتمی نیاز است غنی کند، اما برنامه ای برای چنین کاری ندارد.

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی این موضوع را روز پنجشنبه در مراسم سالگرد انقلاب اسلامی در میدان آزادی تهران اعلام کرد و گفت دانشمندان ایران نخستین مقدار اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را تولید کرده اند.

احمدی نژاد گفت ایران می تواند اورانیوم را تا ۸۰ درصد پالایش کند، اما چنین نخواهد کرد زیرا نیازی به آن ندارد.

کارشناسان می گویند برای ساختن تسلیحات اتمی به اورانیوم با غنای ۹۰ درصد نیاز است، و قدرت های غربی نگرانند که ایران برای تولید چنین تسلیحاتی کار می کند.

با این حال، روزنامه واشنگتن پست گزارش می دهد که ایران در کوشش برای غنی سازی اورانیوم شکست های عمده ای را تجربه کرده است. واشنگتن پست بنقل از ارزیابی موسسه آمریکایی علوم و امنیت بین المللی می گوید یک سلسله مشکلات مکانیکی در برنامه اتمی ایران پیدا شده است. این ارزیابی بر گزارش های سه ساله سازمان ملل متحد استوار است.

احمدی نژاد در سخنرانی خود گفت ایران اورانیوم را برای تامین سوخت رآکتور پروژه های پزشکی تصفیه می کند، و اضافه کرد اکر ایران قصد داشته باشد بمب اتمی بسازد، آنرا اعلام خواهد کرد.

احمدی نژاد گفت آژانس بین المللی انرژی اتمی بر روند غنی سازی نظارت دارد.

روز سه شنبه، ایران اعلام کرد روند تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را آغاز کرده است.

یوکیا آمانو، مدیر آژانس در گزارشی در مورد ایران نوشت تهران آژانس را از قصد خود به تولید اورانیوم با غنای بالاتر آگاه ساخته است. اما در گزارش فقط گفته می شد ایران انتطار دارد تولید اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده را «ظرف چند روز» آغاز کند.

XS
SM
MD
LG