لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۲:۳۶

اختلاف نظر چین و روسیه در مورد وضع تحریم های اضافی علیه ایران


متحدان اصلی ایران، چین و روسیه، در مورد دنبال کردن تحریم های بیشتر علیه ایران، پیام های متناقض می فرستند.

وزیر امور خارجه چین روز پنجشنبه هشدار داد که گفت و گو درباره وضع تحریم های اضافی وضع را پیچیده می کند و مانع از آن می شود که کوشش برای یافتن یک راه حل دیپلماتیک به نتیجه برسد.

در این میان، یک قانون گذار روسیه اظهار نظر کرد مسکو با درخواست های کشورهای غربی برای وضع تحریم های اضافی بیشتر موافق است.

او به خبرگزاری روسیه گفت اقدام اخیر ایران در پرتاب ماهواره این نگرانی را به وجود آورده است که جمهوری اسلامی ممکن است سرانجام یک اسلحه اتمی دوربرد پرتاب کند.

چین و روسیه، که از اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند، با کوشش های گذشته برای مجازات ایران به دلیل فعالیت های اتمی مخالف بوده اند.

کشورهای غربی در تلاش برای وادار ساختن ایران به مذاکره درباره بلند پروازی های اتمی خود، سعی دارند چهارمین دور تحریم های سازمان ملل متحد را بر آن تحمیل کنند.

در تحولی دیگر، نخست وزیر استرالیا گفت کشور او از حمل دست کم سه محموله به ایران جلوگیری کرد. این اقدام پس از احیای قانونی برای جلوگیری از گسترش تسلیحات دارای قدرت انهدام جمعی صورت گرفت.

او محتوای محموله ها را فاش نساخت، اما روزنامه استرالیا گزارش می دهد یک محموله شامل پمپی بود که می تواند برای سرد کردن نیروهای گاه های اتمی به کار رود.

قدرت های جهانی به نظر مساعد محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، با طرح انتقال اورانیوم به خارج، که سازمان ملل متحد از آن پشتیبانی می کند واکنشی احتیاط آمیز نشان داده اند.

مقامات آمریکایی می گویند روشن نیست که آیا اظهارات احمدی نژاد تغییری در موضع ایران در مساله غنی سازی را منعکس می کند یا کوششی است که از فشار برای وضع تحریم های بیشتر علیه تهران کاسته شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید پرسش این است که آیا ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهد گفت طرح را قبول می کند یانه.

روسیه می گوید از تصمیم ایران به حمل اورانیوم به خارج استقبال می کند. بریتانیا می گوید این تصمیم نشانه مثبتی برای ایران خواهد بود. آلمان ایران را تشویق کرد با آژانس تماس بگیرد و طرح را قبول کند.

XS
SM
MD
LG