لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۵

کلینتون چین را به حمایت از تحریم های جدید علیه ایران تشویق می کند


کلینتون چین را به حمایت از تحریم های جدید علیه ایران تشویق می کند
کلینتون چین را به حمایت از تحریم های جدید علیه ایران تشویق می کند

آمریکا به چین هشدار می دهد که بی میلی آن به اتخاذ موضعی سخت تر نسبت به برنامه اتمی ایران، ممکن است نتیجه معکوس ببار آورد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه گفت جاه طلبی های اتمی ایران می تواند ثبات منطقه خلیج فارس را برهم زند و جریان انرژی و دیگر مواد معدنی خام به چین را تهدید کند.

کلینتون گفت او بی میلی پکن به حمایت از وضع تحریم های سخت بر شریک بازرگانی اصلی خود را درک می کند، اما به چین توصیه کرد پیامدهای دراز مدت آن را نیز در نظر بگیرد.

ایران با مخالفت با معامله ای که سوخت مورد نیاز یک رآکتور پژوهش در تهران را فراهم می آورد، سازمان ملل متحد و نیز آمریکا و دیگر اعضای شورای امنیت را به ستوه آورده است.

روسیه نیزمانند آمریکا به وضع تحریم های سخت تر علیه ایران علاقمند است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه در مسکو گفت ادامه بی میلی ایران به رعایت قطعنامه های سازمان ملل متحد فقط نگرانی های جاری را تقویت خواهد کرد.

با این حال، رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید او امکان معامله در مورد برنامه اتمی ایران را منتفی نمی داند.

«یوکیو آمانو» امروز، جمعه، در جلسه مجمع اقتصادی جهان در داووس، سویس، گفت مذاکرات با ایران هنوز جریان دارد و پیشنهادهایی مطرح است.

آژانس بین المللی انرژی بر توافقی تاکید داشته است که ایجاب می کند ایران اورانیوم کمتر غنی شده خود را به فرانسه و روسیه بفرستد، و در مقابل، سوختی با غنای بالاتر، که برای رآکتور پژوهشی مورد نیاز است، دریافت خواهد کرد.

دیپلمات های غربی می گویند ایران پیشنهاد را قبلا رد کرده است. ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی از آن نگرانند که ایران قصد دارد برای ساختن تسلیحات اتمی، اورانیوم را غنی کند.

ایران تاکید می کند برنامه اتمی اش صلح جویانه است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تا کنون سه دور تحریم علیه ایران وضع کرده است، و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه در لندن درباره امکان تحریم های بیشتر با وزیر امور خارجه چین گفت و گو کرد.

روز پنجشنبه همچنین سنای آمریکا لایحه ای را تصویب کرد که تحریم ها را با هدف زیر فشار گذاشتن جمهوری اسلامی برای متوقف ساختن فعالیت های اتمی حساس تشدید می کند.

مجلس نمایندگان آمریکا قبلا لایحه مشابهی تصویب کرده است.

XS
SM
MD
LG