لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۶

ایران می گوید بهره برداری از نیروگاه اتمی بوشهر در سپتامبر آغاز خواهد شد


رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران می گوید کشور او تا اواخر سپتامبر راه اندازی نخستین نیروگاه اتمی را با کمک روسیه آغاز خواهد کرد.

علی اکبر صالحی روز چهارشنبه به خبرگزاری فارس گفت آزمایش نهایی در نیروگاه بوشهر در جریان است. اکثر آزمایش ها موفقیت آمیز بوده است و او تاخیرهای بیشتری را از سوی کارشناسان روسی که آن را ساختند انتظار ندارد.

خبرگزاری رویترز به نقل از رییس شرکت دولتی نیروی اتمی روسیه می گوید «بدون تردید» نیروگاه امسال تکمیل خواهد شد.

روسیه در سال ۱۹۹۵ موافقت کرد نیروگاه را بسازد اما بارها تکمیل آنرا به تاخیر انداخته است. دیپلمات ها می گویند مسکو از تاخیرها به عنوان شکلی از گرفتن امتیاز در روابط خود با ایران استفاده کرده است.

روسیه گفته است نیروگاه نمی تواند برای مقاصد نظامی به کار رود زیرا زیر نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار خواهد داشت، و معنای آن این است که ایران ناچار خواهد بود تمام میله های سوخت مصرف شده را به روسیه بازگرداند.

تهران همچنین گفته است در موضع خود نسبت به پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی که توانایی ایران را برای تولید سوخت اتمی محدود خواهد کرد، تغییری صورت نگرفته است.

وزارت امور خارجه ایران می گوید هرگونه انتقال اورانیوم کمتر غنی شده به کشور دیگر، باید تدریجی باشد.

دیپلمات ها در وین می گویند ایران در جلسه ای در اوائل ژانویه بین یوکیو آمانو، رییس آژانس، و علی اصغرسلطانیه نماینده جمهوری اسلامی، پیشنهاد را عملا رد کرد.

سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه گفت پیشنهادی که در اکتبر ارائه شد و فرانسه، روسیه و ایالات متحده از آن حمایت می کنند، هنوز معتبر است.

XS
SM
MD
LG