لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۲

رهبران اتحادیه اروپا خواهان اقدامات بیشتری علیه ایران شدند


رهبران اتحادیه اروپا خواهان اقدامات بیشتری علیه ایران شدند
رهبران اتحادیه اروپا خواهان اقدامات بیشتری علیه ایران شدند

رهبران اتحادیه اروپا خواهان انجام اقدامات بیشتر علیه ایران برای سر باز زدن از متوقف کردن برنامه اتمی خود شده اند.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، در بیانیه ای که روز جمعه انتشار یافت می گوید واشنگتن به یافتن راه حل دیپلماتیک برای پرونده هسته ای ایران متعهد است، اما اگر تهران خواسته های سازمان ملل را اجابت نکند با عواقب احتمالی آن روبرو خواهد شد.

آنها روز جمعه بیانیه ای در بروکسل صادر کردند که در آن گفته می شود «ادامه خودداری ایران در رعایت تعهدات بین المللی خود و نبود علاقه به دنبال کردن مذاکرات، پاسخی روشن را ایجاب می کند.»

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، گفت کشور او آماده است تحریم های جدید را بررسی کند و نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه، تاکید کرد که برای ترغیب ایران به همکاری باید گام هایی برداشته شود.

پیشتر، رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا گفت او انتظار دارد تحریم های «عمده» جدیدی بر ایران وضع شود.

گیتس این نظر را روز جمعه در عراق ابراز داشت و گفت احتمال چنین اقدامی وجود دارد مگر این که ایران مسیر خود را تغیر دهد و به توافق های اکتبر عمل کند.

اشاره او به پیشنهادی بود که بر اساس آن ایران موجودی اورانیوم کمتر غنی شده خود را برای غنی سازی بیشتر به خارج خواهد فرستاد. ایران این پیشنهاد را رد کرده است.

کشورهای غربی بر این گمانند که ایران سعی دارد تسلیحلات اتمی بسازد اما تهران این نظر را تکذیب می کند.

در جریان بحث های شورای امنیت در روز پنجشنبه، سفیر فرانسه گفت در صورتی که ایران اطمینان ندهد برنامه اتمی اش صلحجویانه است، فرانسه قطعنامه ای برای وضع تحریم های جدید پیشنهاد خواهد کرد. او زمانی را مشخص نساخت، اما گفت وقت می گذرد.

سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، گفت ایران اگر به تعهدات خود عمل نکند، ممکن است با تحریم های بیشتر روبرو شود.

سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد از ایران به دلیل مقاومت در برابر توافق معاوضه سوخت اتمی انتقاد کرد.

با این حال، سفیران چین و روسیه خواهان خویشتنداری و شکیبایی شدند، و گفتند اختلاف باید از راه های دیپلماتیک برطرف شود.

در جلسه روز پنجشنبه شورای امنیت، اعضا، تخلفات ایران از قطعنامه های سازمان ملل متحد در سه ماه گذشته را تشریح کردند.

دیپلمات ها می گویند مقامات ارشد از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین (معروف به گروه ۵ بعلاوه یک) ممکن است اوایل هفته آینده برای بحث درباره ایران تشکیل جلسه دهند.

XS
SM
MD
LG