لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۱

اتحادیه اروپا از اقدامات جدید علیه ایران پشتیبانی می کند


وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا می گویند آنها از اقدامات جدید علیه ایران، درصورتی که تهران به خوداری از قبول معامله سوخت اتمی ادامه دهد، پشتیبانی خواهند کرد.

وزیران در بیانیه ای که روز سه شنبه در بروکسل صادر کردند، گفتند «خودداری مداوم ایران از انجام تعهدات بین المللی اتمی و نبود علاقه به مذاکره، پاسخی روشن را ایجاب می کند.»

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا می گویند آنها همچنان آماده هستند اختلاف اتمی از راه گفت و گو حل شود، اما اگر تهران به عدم همکاری ادامه دهد، از اقدام جدید شورای امنیت حمایت خواهند کرد. بیانیه در اجلاس رهبران اتحادیه در هفته آینده قطعی خواهد شد.

پیشتر سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی می گوید هنوز امکان دارد ایران با معامله اتمی سازمان ملل متحد موافقت کند، اما قدرت های جهانی که در مذاکرات شرکت دارند نخست باید اعتماد تهران را دوباره به دست آورند.

رسانه های ایران به نقل از رامین مهمانپرست می گویند برای آن که معامله کارآمد باشد، کشورهای غربی نیاز دارند شرایطی را رعایت کند. اما او این شرایط را مشخص نساخت.

ایران توافقی را که با پشتیبانی آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حمل اورانیوم کمتر غنی شده به خارج برای غنی سازی بیشتر و استفاده نهایی از آن در یک رآکتو پزشکی به دست آمده است رد کرد.

سپس اعلام داشت قصد دارد اورانیوم با غنای ۲۰ درصد که برای راکتور مورد نیاز است تولید کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز سه شنبه به خبرنگاران گفت طرح های غنی سازی اورانیوم با معاوضه احتمالی سوخت اتمی مغایرتی ندارد.

وزارت امور خارجه همچنین پیشنهاد ترکیه را برای میانجیگری در مذاکرات اتمی رد کرده است و می گوید نقطه نظرهای ایران آن قدر شفاف هست که نیازی به تعبیر و تفسیر نداشته باشد.

در واشگتن، روز دوشنبه، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه و پرزیدنت اوباما هردو پیشنهاد کردند که ترکیه می تواند در مذاکرات اتمی نقشی بازی کند.

دو رهبر در دیداری در کاخ سفید درباره مسائل گوناگون، از جمله ایران بحث کردند.

نخست وزیر ترکیه نسبت به چشم انداز مجهز شدن ایران یا هر کشور دیگری در منطقه به تسلیحات اتمی ابراز نگرانی کرد و گفت دیپلماسی بهترین راه برای پیشرفت است.

XS
SM
MD
LG