لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۶

وزير امور خارجه ايران: جمهوری اسلامی ظرف چند روز آينده به طرح توافق اتمی وين پاسخ خواهد داد


وزير امور خارجه ايران: جمهوری اسلامی ظرف چند روز آينده به طرح توافق اتمی وين پاسخ خواهد داد
وزير امور خارجه ايران: جمهوری اسلامی ظرف چند روز آينده به طرح توافق اتمی وين پاسخ خواهد داد

آقای متکی همچنين گفت که مقام های حکومت اسلامی ايران می گويند خريد اورانيوم با غلظت بالا برای راکتور تهران بمراتب باصرفه تر از توليد آن در تأسيسات هسته ای ايران است

آژانس بين المللی انرژی اتمی، ايالات متحده، روسيه و فرانسه منتظر پاسخ رسمی تهران به پيشنهاد محمد البرادعی، دبيرکل آژانس مبنی بر انتقال بخش عمده اورانيوم کم غنای ايران به روسيه جهت غنی سازی تا ٢٠ درصد و توليد ميله های سوخت اتمی برای استفاده در رآکتور تهران هستند.

با وجودی که مذاکره کنندگان هسته ای ايران پيشتر موافقت ضمنی خود با طرح مذکور را در پايان تازه ترين دور رايزنی ها در وين اعلام کرده بودند، روز جمعه تهران از ارائه پاسخ قطعی به پيشنهاد محمد البرادعی امتناع کرد و از تمايل حکومت اسلامی برای خريد سوخت مورد نياز راکتور پايتخت از منابع خارجی خبر داد.

با اين حال منوچهر متکی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه در يک کنفرانس خبری احتمال توافق ايران با ارسال بخشی از ذخاير اورانيوم خود به خارج از کشور برای غنی سازی بيشتر را بعيد ندانست.

آقای متکی همچنين در پاسخ به پرسشی درباره احتمال خريد اورانيوم با غنای ٢٠ درصد از چين به خبرنگاران گفت که مقام های حکومت اسلامی ايران می گويند خريد اورانيوم با غلظت بالا برای راکتور تهران بمراتب باصرفه تر از توليد آن در تأسيسات هسته ای ايران است.

در همين حال سفر رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، و هيات همراهش به ايران گرچه در راستای تقويت مناسبات اقتصادی دو کشور عنوان شده، اما انتظار می رود دولتمردان آنکارا و تهران درباره چالش های منطقه ای و بين المللی نيز به تبادل نظر بپردازند به ويژه که آقای اردوغان پيشتر در گفتگو با رسانه ها رويکرد قدرت های غربی نسبت به مسئله هسته ای ايران را غير عادلانه توصيف کرده است.

XS
SM
MD
LG