لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۲

نشست ۱+۵ درباره برنامه هسته ای ایران


نمایندگان پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان موسوم به ۱+۵ که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک رفته اند، روز چهارشنبه دیدار کردند تا درباره تحریم های شورای امنیت علیه ایران و درخواست ایران برای ازسرگیری مذاکرات را بررسی کنند.

۵+۱ شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت به علاوه آلمان می گویند خواستار از سرگیری مذاکره با تهران درباره پیشنهاد انتقال سوخت به خارج هستند که سال گذشته مطرح شده بود.

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این خبر را روز چهارشنبه پس از دیدار گروه ۱+۵ اعلام کرد.

خانم اشتون گفت کشورهای جهانی به جستجو برای «راه حل طولانی مدت و جامعی» که «اعتماد جهانی» را درباره صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران، بازسازی کند، ادامه می دهند.

ایالات متحده و بسیاری دیگر از کشورهای جهان به برنامه اتمی تهران مشکوک هستند و می گویند جمهوری اسلامی سعی دارد به سلاح اتمی دست یابد. ایران این اتهام را رد می کند.

کاترین اشتون در بیانیه خود گفت پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان، «آماده ارتباط» با ایران درباره طرح تعویض اورانیوم کمتر غنی شده ایران با میله های سوخت است که می تواند در رآکتور تحقیقاتی پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.
ایران این پیشنهاد را که در ماه اکتبر ارائه شده بود، رد کرد.

روز سه شنبه محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است گفت فرصت خوبی برای از سرگیری مذاکرات هسته ای وجود دارد چرا که جایگزین دیگری نیست.

سازمان ملل متحد تاکنون چهار قطعنامه تحریمی را علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کرده است.
گروه ۱+۵ علاوه بر آلمان شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه است.

XS
SM
MD
LG