لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۲

ایران: نیروگاه اتمی بوشهر به شبکه سراسری برق متصل شد


ایران: نیروگاه اتمی بوشهر به شبکه سراسری برق متصل شد
ایران: نیروگاه اتمی بوشهر به شبکه سراسری برق متصل شد

ایران می گوید اولین نیروگاه اتمی این کشور به شبکه سراسری برق متصل شده است. خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه گزارش داد برق نیروگاه اتمی بوشهر، اواخر روز شنبه، با قدرت حدود شصت مگاوات به شبکه سراسری متصل شد.

در همین حال حمید خادم قائمی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران به شبکه تلویزیونی العالم، وابسته به دولت ایران گفت نیروگاه اتمی بوشهر، رسما در تاریخ دوازده سپتامبر فعالیت خود را آغاز می کند. به گفته این مقام نیروگاه اتمی بوشهر در آن تاریخ با چهل درصد ظرفیت فعالیتش را آغاز می کند.

مراحل ساخت نیروگاه اتمی بوشهر ابتدا در دهه ۱۹۷۰ توسط شرکت آلمانی زیمنس آغاز شد. اما پس از انقلاب ۱۳۵۷، این پروژه به روسیه واگذار شد و ساخت آن چندین دهه طول کشید.

نیروگاه اتمی بوشهر قرار است هزار مگاوات برق تولید کند و تاکنون بیش از یک میلیارد دلار هزینه آن شده است.

عسگر جلالیان، نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیته بررسی وضعیت نیروگاه اتمی بوشهر در مجلس ایران، اواسط مرداد ماه اعلام کرده بود برخی از قطعات نیروگاه اتمی بوشهر به دلیل گذشت سه دهه از عمر آنها، مستهلک شده اند و باید از رده خارج شوند. به گفته آقای جلالیان، ایران برای ساخت نیروگاه بوشهر، سه برابر یک نیروگاه اتمی هزینه کرده است.

کشورهای غربی نگران آن هستند که غنی سازی اورانیوم در ایران با هدف تولید سلاح اتمی انجام می شود. اما جمهوری اسلامی این اتهام را رد می کند و می گوید برنامه اتمی اش اهداف صلح آمیز دارد.

XS
SM
MD
LG