لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۱۶:۵۶

احمدی نژاد ازتوليد نخستين محموله سوخت اتمی در ايران خبر داد


احمدی نژاد تکذيب کرد که تهران دنبال ساختن بمب اتمی است

در ايران، محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی از توليد نخستين محموله اورانيوم غنی شده بيست درصدی به فاصله دو روز پس از شروع اين روند خبر داده است.

آقای احمدی نژاد اين خبر را امروز، پنجشبه، در جريان ايراد يک سخنرانی به مناسبت سالگرد پايه گذاری جمهوری اسلامی اعلام کرد.

ايران ميگويد غنی سازی اورانيوم با غلظت بالا را بمنظور تامين سوخت برای يک رآکتور تحقيقات پزشکی انجام ميدهد. اما قدرت های غربی نگرانند که ايران ممکن است بتواند از توانائی غنی سازی اورانيوم با غلظتی بالاتر و تا رسيدن به سطحی برخوردار شود که قابل استفاده در توليد بمب اتمی باشد.

رئيس جمهوری ايران تکذيب کرد که تهران در پی توليد سلاح اتمی است و افزود آژانس بين المللی انرژی اتمی بر اين روند غنی سازی اورانيوم نظارت دارد.

آمريکا و ديگر قدرت های جهان در پی وضع چهارمين مجموعه تحريم های تنبيهی سازمان ملل متحد عليه ايران در واکنش به فعاليت های اتمی تهران هستند.

ايران در مورد قبول يک طرح مورد حمايت سازمان ملل متحد برای دريافت سوخت اتمی در ازای فرستادن اورانيوم غنی شده به خارج اکراه داشته است. اما رئيس سازمان انرژی اتمی ايران روز چهارشنبه گفت چنين معامله ای کماکان امکان پذير است.

وزارت خزانه داری آمريکا روز چهارشنبه اعلام کرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هدف تحريم هائی جديد قرار داده است.

وزارت خزانه داری دارائی های سردار رستم قاسمی و چهار مباشر شرکت ساختمانی خاتم الانبيا را بلوکه کرد، که وی از سوی سپاه مسئول نظارت بر آنهاست. اين مباشران به درگيری در پروژه هائی متهم شده اند که حامی تلاش های تهران در توليد تسليحات کشتار جمعی و نيز حمايت از فعاليت های تروريستی است.

XS
SM
MD
LG