لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۵

مقامات رسمی ایران می گویند تأسیسات اتمی فردو بزودی آغاز بکار می کند


Ираклий Кавсадзе - Король Лир
Ираклий Кавсадзе - Король Лир

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از آغاز به کار دومین تاسیسات غنی سازی فردو در آینده نزدیک خبرداد که برای مصونیت در مقابل حملات احتمالی هوایی، در دل کوه ساخته شده است.

فریدون عباسی، شامگاه شنبه در نمایشگاه دستاوردهای هسته ‌ایی ایران در بندرعباس گفت: «نیروگاه فردو قم بزودی افتتاح خواهد شد و توانایی آن را دارد تا اورانیوم‌های غنی شده ۲۰ درصد، ۳.۵ درصد و ۴ درصد را تولید کند».

تهران در حالی این خبر را اعلام کرده که اخیرا از آمادگی برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای با گروه پنج به علاوه یک خبر داده بود.

آقای عباسی همچنین گفت که تزریق گاز اورانیوم به سانتریفوژهای تاسیسات فردو در نیمه اول بهمن آغاز خواهد شد.

فریدون عباسی در سخنان اخیر خود همچنین گفته است که در حال حاضر متخصصان سازمان انرژی اتمی و پیمانکار روسی در حال آماده ‌سازی شبکه برای ورود برق نیروگاه بوشهر هستند و گفت این نیروگاه در بهمن ماه امسال با ظرفیت بیش از ۷۵۰ مگاوات برق وارد مدار شود.

اسرائیل ایران مجهز به سلاح اتمی را تهدیدی علیه موجودیت خود می داند. ایالات متحده آمریکا و اسرائیل برای متوقف ساختن ایران از دستیابی به سلاح اتمی همچنان گزینه نظامی را مد نظر دارند.

لئون پانتا، وزیر دفاع آمریکا می گوید برنامه اتمی ایران در حد ساخت بمب اتم پیش نرفته است. اما او در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی بی اس آمریکا در روز یکشنبه گفت اگر رهبران ایرانی گام آخر در این راه را بردارند، آمریکا متوقفشان خواهد کرد. آقای پانتا می گوید آمریکا به رویکرد «مسئولانه» اعمال فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک بر ایران ادامه می دهد تا مسیر رسیدن آن به تولید سلاح اتمی را سد کند. وزیر دفاع آمریکا همچنین به اسرائیل هشدار داد تا از اقدام یکجانبه علیه ایران پرهیز کند و گفت «رویکرد بهتر»، همکاری با آمریکا است.

اسرائیل ایران مجهز به سلاح اتمی را تهدیدی علیه موجودیت خود می داند. ایالات متحده آمریکا و اسرائیل برای متوقف ساختن ایران از دستیابی به سلاح اتمی همچنان گزینه نظامی را مد نظر دارند.

روزنامه کیهان نیز در شماره روز یکشنبه خود از آغاز عملیات غنی سازی در فردو خبر داده و نوشته است که «ایران عملا از این پس دارای دو تاسیسات غنی سازی است. یکی در نطنز و دیگری در فردو».

اولین تاسیسات غنی سازی ایران در شهر نطنز، از سال گذشته می تواند اورانیوم غنی شده با غلظت ۲۰ درصد تولید کند. اورانیوم مورد نیاز برای تولید سلاح معمولا تا ۹۰ درصد غنی سازی می شود.

وجود تاسیسات غنی سازی فردو در نزدیکی قم درسال ۲۰۰۹ افشا شد و تهران نیز همان موقع آن را به سازمان ملل متحد گزارش کرد و سپس بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از آن بازدید کردند. کشورهای غربی که به اهداف برنامه اتمی ایران مشکوک هستند و می گویند تهران قصد دارد تحت پوشش برنامه صلح آمیز به سلاح اتمی دست یابد تهران را به پنهانکاری متهم کردند. ایران می گوید هدفش تنها تولید برق و انجام تحقیقات پزشکی است.

XS
SM
MD
LG