لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۸

موافقت ٨٣ درصدی با محرمانه ماندن جزئیات مذاکرات اتمی


عباس عراقچی در دیدار با یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی
عباس عراقچی در دیدار با یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی
خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز دوشنبه نظر سنجی را در وبسایت خود راه اندازی کرد که از بازدیدکنندگان می پرسید: «نظر شما درباره محرمانه ماندن جزئیات مذاکرات هسته ای برای رسیدن به نتیجه چیست؟»

مخاطبان وبسایت ایسنا در این نظرسنجی شرکت کرده اند و به گزارش ایسنا بیش از ٨٣ درصد از آنان معتقدند که جزئیات مذاکرات ایران و ٥+١ باید محرمانه بماند بیش از ١٦ درصد نیز با محرمانه ماندن جزئیات مخالفت کرده اند.

دکتر رسول نفیسی، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل ایران درباره نظرسنجی اخیر ایسنا به صدای آمریکا گفت: «در کشورهایی مثل ایران نظرسنجی مشکل اساسی دارد. نظرسنجی در کشورهایی قابل اعتنا است که آزادی نسبی دارند تا مردم بدانند که بعدا برایشان دردسر درست نمی شود. نظرسنجی اخیر ایسنا به نظر من بی ارزش است.»

به دنبال مذاکرات هسته ای اخیر میان ایران و نمایندگان کشورهای قدرتمند جهان موسوم به٥+١ و همچنین نمایندگان آمریکا در ژنو، طرفین بر لزوم محرمانه نگاه داشتن جزئیات مذاکرات تاکید کردند و گفتند فاش ساختن آن کمکی به حل بن بست نمی کند. آنان گفتند جزئیات مذاکرات تا زمان رسیدن به نتیجه باید محرمانه بماند.

این مسئله واکنش های مختلف فعالان سیاسی و ناظران را به دنبال داشت. عده ای گفتند محرمانه ماندن جزئیات به نفع نفس مذاکره است و عده ای دیگر گفتند ایران با تاکید بر این امر می خواهد مسائل مهم مربوط به منافع ملی را از مردم مخفی نگاه دارد. آقای نفیسی جزو آن دسته از تحلیلگرانی است که می گویند فعلا موقع انتشار جزئیات نیست: «الان موقعش نیست. طرفین هنوز مواضع اصلی خودش را بیان نکرده و در حال چانه زنی هستند. این که جزئیات در مرحله کنونی بیان شود به ضرر مذاکرات است.»

دور تازه مذاکرات اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل، در فضای جدید ایجاد شده با روی کار آمدن دولت جدید ایران، روز دوشنبه (٦ آبان) در وین آغاز شد. عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین الملل وزارت خارجه ایران روز اول مذاکرات را «مفید» ارزیابی کرده است.

خبرگزاری ایرنا روز دوشنبه از پیشنهاد جدید هیات ایرانی به آژانس خبر داد و گفت جزئیات این پیشنهاد روشن نیست. مذاکرات جاری در وین بعد فنی دارد و قرار است که روز سه شنبه (٧ آبان) نیز ادامه یابد.
XS
SM
MD
LG