لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۷

رهبر جمهوری اسلامی: تا جایی که لازم باشد برنامه هسته ای را توسعه می دهیم


آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی می گوید برخی اقدامات و گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان دهنده عدم استقلال این سازمان بین المللی است.

رهبر جمهوری اسلامی آژانس را به تاثیرپذیری از ایالات متحده متهم کرد و گفت: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نباید تحت تأثیر امریکا و برخی کشورها باشد زیرا این گونه اقدامات یک جانبه، اطمینان به آژانس و سازمان ملل متحد را از بین می‌برد و برای آبرو و حیثیت این مجامع بین‌المللی نیز بسیار بد است».

آیت الله خامنه ای این سخنان را روز یکشنبه، یک روز پیش از آغاز نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ایراد کرد.

او که در جمع سفیران جمهوری اسلامی در کشورهای دیگر سخن میگفت، با دروغ خواندن ادعاهای کشورهای غربی مبنی بر تلاش ایران برای تولید سلاح هسته ای و متهم کردن برخی کشورها به «تبلیغات و جنجال سازی علیه ایران»، افزود: «جمهوری اسلامی تا جایی که لازم باشد برنامه هسته ای خود را توسعه خواهد داد».

در نشست چهار روزه شورای حکام آژانس که روز دوشنبه در وین آغاز می شود، از جمله گزارش یوکیا آمانو، مدیرکل جدید آژانس درباره برنامه هسته ای ایران بررسی خواهد شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی پیشتر در گزارشی درباره تلاش های ایران به منظور تولید سلاح اتمی ابراز نگرانی کرد.

جمهوری اسلامی پیشنهاد سازمان ملل متحد برای انتقال اورانیوم غنی شده به روسیه یا فرانسه برای غنی سازی بیشتر مخالفت کرد.

کشورهای غربی می گویند چنین اقدامی از استفاده نظامی از اورانیوم توسط ایران جلوگیری می کند.
تهران اصرار دارد که برنامه هسته ای اش تنها با اهداف صلح آمیز است.

ایالات متحده آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان خواستار اعمال تحریم های سنگین تر علیه جمهوری اسلامی شده اند تا از پیشرفت بیشتر این کشور به سوی تبدیل شدن به یک قدرت هسته ای جلوگیری کنند.

دمیتری مدودیف رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه از ایران خواست مسئولانه تلاش کند تا مناقشات بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران پایان یابد.

XS
SM
MD
LG