لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۳

احمدی نژاد: از تعامل استقبال می کنیم


سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای جمهوری اسلامی و کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در استانبول
سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای جمهوری اسلامی و کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در استانبول

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در سخنانی که دو روز پس از پایان بی نتیجه مذاکرات هسته ای استانبول ایراد کرد، ادامه گفتگوها با قدرت های جهانی را ممکن دانست و گفت: «ما از همکاری و تعامل استقبال می کنیم».

آقای احمدی نژاد در سخنانی در جمع گروهی از مردم رشت در روز یکشنبه گفت: «ما انتظار نداشتیم که طی دو سه جلسه مسائل حل شود». او همچنین گفت اگر طرف مذاکره کننده عدالت، قانون و احترام را رعایت کند، «امید می رود که در جلسات آینده نتایج مثبتی حاصل شود».

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سرپرست گفتگوهای ۱+۵ با نمایندگان جمهوری اسلامی، درپایان گفتگوهای اخیر میان ایران و نمایندگان پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان در استانبول اعلام کرد از حاصل مذاکره سرخورده شده است.

خانم اشتون گفت مذاکرات استانبول از آن جهت بی نتیجه ماند که هیات نمایندگی ایران بر لغو تحریم های سازمان ملل متحد و نیز ادامه روند غنی سازی اورانیوم درآن کشور پافشاری کرد.۱+۵ این دو پیشنهاد ایران را رد کرده است.

سعید جلیلی سرپرست هیات نمایندگی جمهوری اسلامی در گفتگوهای استانبول تاکید کرد که دولت متبوع وی حق خود در برخورداری از فناوری هسته ای و از جمله غنی سازی اورانیوم را محفوظ می داند.

همزمان دولت اسرائیل روز یکشنبه گفتگوهای غرب با جمهوری اسلامی بر سر برنامه هسته ای تهران را اتلاف وقت خواند. سیلوان شالوم، معاون نخست وزیر اسرائیل در حاشیه جلسه کابینه آن کشور به خبرنگاران گفت ایران هرگز از رویای تبدیل شدن به یک قدرت هسته ای صرف نظر نخواهد کرد. آقای شالوم با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی برای دستیابی به بمب اتم به هر اقدامی دست خواهد زد گفت اسرائیل از اینکه جامعه بین المللی سرانجام به بیهوده بودن مذاکرات بر سر برنامه هسته ای ایران پی برده، خرسند است.

رسانه های دولتی ایران گزارش می دهند که سعید جلیلی درپایان گفتگوها بر تمایل تهران به ادامه مذاکرات تاکید دارد به شرط آن که گفتگوها بر پایه یک منطق مشترک و احترام به حقوق ملی باشد.

قدرتهای غربی جمهوری اسلامی ایران را به تلاش برای دستیابی به جنگ افزارهای اتمی متهم می کنند، اتهامی که ایران همواره آن را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG