لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۳

محمود احمدی نژاد: «با ۵+۱ طبق شرایط قبل گفت ‌و گو می ‌کنیم»


محمود احمدی نژاد: «با ۵+۱ طبق شرایط قبل گفت ‌و گو می ‌کنیم»
محمود احمدی نژاد: «با ۵+۱ طبق شرایط قبل گفت ‌و گو می ‌کنیم»

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه طی سخنانی با استقبال از دور جدید مذاکرات با قدرت های جهانی درباره برنامه اتمی تهران، گفت کشورهای غربی راه دیگری غیر از مذاکره با ایران ندارند. آقای احمدی نژاد که این سخنان را در استان اردبیل ایراد می کرد همچنین هشدار داد که تهران از هیچ یک از حقوق بین المللی خود دست نمی کشد.

رئیس دولت دهم در جمع مردم اردبیل همچنین گفت که ایران آماده مذاکره با گروه ۵+۱ است اما این گفت ‌و گو باید «از موضع عدالت و احترام» باشد.

چهار شرطی که ایران برای از سرگیری مذاکرات با غرب از آن یاد می‌ کند عبارت است از «پایبندی به مقررات آژانس، انجام مذاکره با هدف دوستی و همکاری، تبعیت از منطق و قانون در مذاکره و اعلام نظر درباره بمب‌های اتمی رژیم صهیونیستی».

پیشتر کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیمه نوامبر، ماه آینده میلادی را به عنوان زمان برگزاری این گفت ‌و گوها پیشنهاد داد.

اظهارات اخیر محمود احمدی نژاد، اولین اظهار نظر وی درباره مذاکرات اتمی است که احتمالا در اواسط نوامبر در وین برگزار خواهد شد.

گروه ۱+۵ اخیرا از تمایل برای ازسرگیری مذاکرات با تهران خبر داد.

ایران به دلیل سرباز زدن از غنی سازی اورانیوم، با چهار قطعنامه تحریمی صادره از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد مواجه است. اتحادیه اروپا و چندین کشور دیگر نیز تحریم هایی را علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده اند.

ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای قدرتمند جهان به ایران مظنون هستند و می گویند تهران تحت پوشش برنامه صلح آمیز اتمی سعی دارد به سلاح اتمی دست یابد. ایران این اتهامات را رد می کند.

جلسه نیمه نوامبر میان ایران و کشورهای ۱+۵ در مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، بر پیشنهاد انتقال سوخت اتمی ایران به خارج تمرکز خواهد داشت. این پیشنهاد سال گذشته ارائه شده بود و به موجب آن، ایران اورانیوم کمتر غنی شده خود را در ازای سوخت اورانیوم به خارج منتقل می کند و سوخت اتمی دریافتی را در راکتور تحقیقاتی پزشکی مورد استفاده قرار می دهد.

روز جمعه، منوچهر متکی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با استقبال از این پیشنهاد آن را «یک خبر خوب» توصیف کرد.

مذاکرات ایران با نمایندگان کشورهای چین، روسیه، فرانسه، آمریکا، بریتانیا و آلمان از اکتبر سال ۲۰۰۹ متوقف شد.

XS
SM
MD
LG