لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۴

شورای امنیت به قطعنامه تحریم های جدید علیه ایران رای می دهد


شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه به قطعنامه دور چهارم تحریم ها علیه ایران رای خواهد داد.

سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، می گوید قطعنامه «بسیار محکم» است، و مقامات آمریکایی از آن راضی هستند.

رایس این موضوع را روز سه شنبه، در پی رایزنی های شورای امنیت عنوان کرد.

در واشنگتن، فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفت روز چهارشنبه ایران خواهد فهمید «کوتاهی در ارائه اطلاعاتی در مورد برنامه اتمی اش» پیامدهایی دارد.

کراولی گفت راه دیپلماتیک هنوز برای ایران باز است، و او امیدوار است رای سازمان ملل متحد پیام بین المللی نیرومندی به ایران بفرستد که باید مسیر خود را تغییر دهد.

پیشتر محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، هشدار داد که تحریم های بین المللی جدید علیه ایران می تواند به معنای پایان گرفتن مذاکره درباره برنامه اتمی کشور باشد.

محمود احمدی نژاد این سخنان را روز سه شنبه در استانبول، محل یک کنفرانس منطقه، ابراز داشت و گفت آمریکا و متحدانش اگر فکر می کنند می توانند تحریم ها را برقرار سازند و بعد با ایران به مذاکراه بنشینند اشتباه می کنند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد برای دادن رای به قطعنامه چهارمین دور تحریم ها به دلیل خودداری ایران از متوقف ساختن فعالیت های اتمی اش آماده می شود.

ولادیمر پوتین، نخست وزیر روسیه نیز، که برای حضور در کنفرانس به ترکیه رفته است، به خبرنگاران گفت با پیشنهاد سازمان ملل متحد، «عملا موافقت شده است» اما یادآور شد تحریم ها نباید «بیش از اندازه» باشد یا موانعی در حرکت ایران به سوی انرژی اتمی صلح جویانه ایجاد کند.

پوتین گفت فرصت خواهد داشت در حاشیه کنفرانس با احمدی نژاد بحث کند.

ماه پیش ایران در مورد معاوضه سوخت اتمی با برزیل و ترکیه به توافق رسید.

احمدی نژاد روز سه شنبه گفت این توافق فرصتی است که فقط یکبار پیش می آید و تکرار نخواهد شد. او ابراز امیداری کرد جامعه بین المللی آن را قبول کند.

روز دوشنبه، رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت ایران، به دلیل این بدگمانی که برنامه های اتمی خود را پنهان می کند، «مورد ویژه ای» برای تیم های بازرسی و کنترل آژانس است.

XS
SM
MD
LG