لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۶

یوکیو آمانو، برنامه اتمی ایران را «موردی ویژه» برای بازرسان خواند


رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید به دلیل برنامه های مخفیانه و مشکوک هسته ای تهران، ایران برای گروه های بازرسی آژانس «موردی ویژه» است.

یوکیو آمانو، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی که در مراسم گشایش یک کنفرانس آژانس روز دوشنبه در پایتخت اتریش، وین، سخنرانی می کرد گفت مقامات ایرانی همکاری لازم برای اثبات صلح آمیز بودن برنامه های خود را با آژانس نداشته است.

پیش بینی می شود که مسئله برنامه هسته ای ایران و سوریه از محورهای مذاکرات هیأت های شرکت کننده در کنفرانس یک هفته ای آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین باشد.

همچنین کشورهای عرب برای اولین بار از سال ۱۹۹۱ تا کنون، توانستند اسرائیل را در برنامه رسیدگی گروه قرار دهند.

گفته می شود اسرائیل دارای سلاح اتمی است اما سیاست پرهیز از اعلام در اختیار داشتن این تسلیحات را دنبال می کند.

کنفرانس آژانس بین المللی انرژی هسته ای در حالی برگزار می شود که شورای امنیت سازمان ملل متحد برای رأی گیری درباره قطعنامه چهارم تحریمی علیه جمهوری اسلامی ایران آماده می شود.

روز یکشنبه، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه ایالات متحده، گفت انتظار دارد که ایران در روزهای آینده برای منحرف کردن تمرکز بر رأی گیری سازمان ملل متحد، دست به «اقدام های گمراه کننده» بزند.

خانم کلینتون گفت ایران برای طفره رفتن از مسئولیت های بین المللی اش در رابطه با برنامه اتمی خود، تمامی راه های ممکن را رفته است.

XS
SM
MD
LG