لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۸:۴۳

واشنگتن، مسکو و پاریس ادعای تهران در زمینه پیشنهاد جدید قرارداد سوخت اتمی به ایران را، رد کردند


واشنگتن، مسکو و پاریس ادعای تهران در زمینه پیشنهاد جدید قرارداد سوخت اتمی به ایران را، رد کردند

خبرگزاری های ایرانی روز دوشنبه به نقل از علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کردند که تهران پیشنهاد جدید غرب در زمینه قرارداد سوخت را در دست بررسی دارد. آقای صالحی همچنین گفته است پیشنهادهای جدید غرب پس از آن به تهران ارائه شد که جمهوری اسلامی از غنی سازی اورانیوم تا سطح بالا خبر داد.

یک سخنگوی وزارت خارجه فرانسه با رد ادعای صالحی گفت تنها پیشنهاد به ایران همانی است که اکتبر گذشته از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران داده شد.

تهران درباره پذیرش این پیشنهاد تاکنون پاسخ های ضد و نقیضی داده است.
به موجب قرارداد پیشنهادی غرب به ایران، اورانیوم غنی شده ایران برای غنی سازی بیشتر به خارج منتقل می شود تا به این ترتیب نگرانی های جامعه جهانی درباره توانایی ایران به تولید سلاح اتمی کاهش یابد.

هفته گذشته جمهوری اسلامی از آغاز غنی سازی اورانیوم به میزان ۲۰ درصد خبر داد و گفت از آن برای سوخت یک رآکتور تحقیقاتی پزشکی استفاده خواهد شد.
این اقدام نگرانی های جهانی مبنی بر این که تهران بالاخره به توانایی غنی سازی اورانیوم غنی شده به میزان بالا رسیده است که می تواند در تولید سلاح اتمی به کار رود. مقامات جمهوری اسلامی ادعا می کنند که ظرفیت چنین کاری را دارند.

همزمان ایران تأکید دارد که برنامه هسته ای اش تنها برای اهداف صلح آمیز است.

XS
SM
MD
LG