لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۶

برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی می گویند تهران معامله اتمی را قبول نمی کند


صحن مجلس شورای اسلامی
صحن مجلس شورای اسلامی

علاءالدین بروجردی در این زمینه گفت:«بنا نيست از سوخت ۱۲۰۰ كيلويی توليد شده چيزی به طرف مقابل برای دريافت سوخت ۲۰ درصد داده شود و اين كار چه به صورت مقطعی و چه به صورت دفعی انجام نمی گيرد و منتفی است.»

برخی قانونگذاران در ایران می گویند تهران پیشنهاد غنی سازی اورانیوم در خارج را، که سازمان ملل متحد از آن حمایت می کند، رد خواهد کرد.

خبرگزاری نیمه رسمی ایسنا بنقل از علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی روز شنبه گفت جمهوری اسلامی هنوز هیچ تصمیم جدیدی درباره فرستادن سوخت به خارج از کشور نگرفته است.

پیشتر در مذاکرات وین کشورهای غربی به جمهوری اسلامی پیشنهاد کرده بودند برای تأمین سوخت نیروگاه تحقیقاتی تهران، ایران اورانیوم غنی شده به میزان۵ /۳ درصدی خود را به غرب تحویل دهد و در ازای آن اورانیوم غنی شده تا ۲۰ درصد را تحویل بگیرد.
علاءالدین بروجردی در این زمینه گفت:«بنا نيست از سوخت ۱۲۰۰ كيلويی توليد شده چيزی به طرف مقابل برای دريافت سوخت ۲۰ درصد داده شود و اين كار چه به صورت مقطعی و چه به صورت دفعی انجام نمی گيرد و منتفی است.»

آقای بروجردی افزود هم اکنون در حال کار کارشناسی هستیم تا ببینیم با توجه به اصل تأمین سوخت، چه تدبیری برای حل مسئله باید به کار گرفته شود. رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی همچنین گفت آقای سلطانیه ( نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی) در حال مذاکره برای یافتن راهکاری برای این مسئله است.

فرانسه، روسیه و آمریکا ایران را تشویق می کنند حدود ۷ درصد اورانیوم کمتر غنی شده را با سوخت اتمی معاوضه کند. گفته می شود این اقدام نگرانی های بین المللی را که ایران از موجودی اورانیوم برای ساختن بمب استفاده خواهد کرد کاهش خواهد داد.

حسین نقوی حسینی، نماینده ورامین در مجلس شورای اسلامی نیز گفت ایران نمی تواند به وعده های بین المللی اعتماد کند، بنابراین نمی تواند چنین توافقی را بپذیرد.
او گفت ایران می تواند اورانیوم را مستقیماً از کشور دیگری بخرد یا خودش آنرا غنی کند.

دمیتری مدودیف رئیس جمهوری روسیه می گوید اگر ایران «موضع کمتر سازنده ای» در مذاکرات بین المللی اتخاذ کند، امکان وضع تحریم های بیشتر نمی تواند کنار گذاشته شود.

مدودیف در مصاحبه ای با مجله آلمانی اشپیگل گفت تحریم ها معمولاً گامی در «جهت خطرناک» است. وی در عین حال یاد آور شد که تحریم ها ممکن است لازم به نظر برسند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید هنوز پاسخ رسمی ایران را دریافت نکرده است.

XS
SM
MD
LG