لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۱

بازداشت حمید نوری، از عوامل اعدام‌های سال ۱۳۶۷، بار دیگر در سوئد تمدید شد


با حکم دادگاهی در سوئد مدت زمان بازداشت حمید نوری، دادیار سابق دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در رابطه با پرونده اعدام‌های سال ۱۳۶۷، برای هشتمین بار تمدید شد.

ایرج مصداقی، زندانی سیاسی سابق و فعال حقوق بشر، روز چهارشنبه ۷ خرداد ماه با انتشار این خبر در توئیتر خود اعلام کرد، از آنجایی که احتمال می‌رود حمید نوری پس از آزادی دست به فرار بزند و یا در اسناد و مدارک موجود دخل و تصرفی ایجاد کند، بنا به درخواست دادستان، او همچنان چهار هفته دیگر در بازداشت خواهد ماند.

او در ادامه اعلام کرد در این جلسه دادگاه که پشت درب‌های بسته برگزار شده است به درخواست دادستان پرونده، حمید نوری تا ۲۴ ماه ژوئن برابر با ۴ تیر ماه در بازداشت باقی خواهد ماند.

پیش از این صدای آمریکا با انتشار خبری اعلام کرده بود که حمید نوری با نام مستعار «حمید عباسی» دادیار سابق در دستگاه قضایی ایران که براساس اسناد و مدارک موجود به عنوان «عضو هیئت اعدام در گوهردشت» کرج در سال ۶۷ مطرح است روز شنبه ۱۸ آبان ماه در سوئد بازداشت شده است.

خبر بازداشت حمید نوری در سوئد با استقبال برخی از سازمان‌های حقوق بشری از جمله سازمان عفو بین الملل همراه بوده است؛ این نهاد حقوق بشری در بیانیه‌ای بازداشت این متهم توسط دولت سوئد را «اقدامی تاریخی» عنوان کرد.

جمهوری اسلامی در سال ۶۷ و با حکم آیت‌الله خمینی، پرونده چندین هزار زندانی سیاسی را، که بسیاری از آن‌ها پیشتر محاکمه شده بودند، بازبینی و بسیاری از آنها را به اعدام محکوم کرد.

اعدام این زندانیان که از اعضای سازمان‌های سیاسی چون مجاهدین خلق، فداییان خلق، حزب توده و غیره بودند، بدون اطلاع خانواده آن‌ها صورت گرفت. زمان اعدام و محل دفن بسیاری از آن‌‌ها هم مشخص نیست.

مسئولان جمهوری اسلامی از ارائه آمار دقیق اعدام‌شدگان خودداری می‌‌کنند، اما آیت‌الله حسینعلی منتظری در کتاب خاطرات خود نوشته بود که تعداد اعدام‌شدگان رقمی بین ۲۸۰۰ تا ۳۸۰۰ نفر است.

مخالفان جمهوری اسلامی اما می‌گویند تعداد اعدام‌شدگان بسیار بیشتر از این رقم است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG