لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۶

افشای سند مبادله تکنولوژی موشکی ايران و کره شمالی


کامیون ارتشی حامل موشک شهاب ۳ در رژه نظامی در تهران
کامیون ارتشی حامل موشک شهاب ۳ در رژه نظامی در تهران

يک گزارش محرمانه سازمان ملل متحد می گويد کره شمالی و ايران منظما با نقض تحريم های آن سازمان، تکنولوژی موشکی مبادله کرده اند. درهمين حال ديپلمات ها می گويند چين سعی کرده است از علنی شدن اين گزارش جلوگيری کند. به موجب سندی که ژورناليست های غربی آن را ديده اند مبادله غيرقانونی اين تکنولوژی از طريق يک کشور ثالث همسايه صورت گرفته است که ديپلمات ها می گويند چين، یعنی نزديک ترين متحد کره شمالی است.

پکن به اين گزارش، که در عين حال حاوی اتهامات حاکی از نقل و انتقال تکنولوژی از طريق پروازهای منظم شرکت های هواپيمایی دو کشور، شامل: ايرکوريو و ايران اير است، واکنشی نشان نداده است.

شورای امنيت سازمان ملل متحد عليه کره شمالی در واکنش به دو آزمايش اتمی آن کشور در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ تحريم های تنبيهی وضع کرده است. ايران نيز در ارتباط با فعاليت های غنی سازی اورانيوم با تحريم های بين المللی روبروست، زيرا آمريکا و متحدانش به مرتبط بودن اين فعاليت ها با يک برنامه تسليحات اتمی مشکوک هستند. ايران می گويد برنامه اتمی اش صلح آميز است.

گزارش سازمان ملل متحد که توسط هياتی از کارشناسان تهيه شده است روز جمعه به ۱۵ عضو شورای امنيت اين سازمان تسليم شد، اما علنی ساختن آن صرفا با موافقت يک پارچه اعضای شورا امکان پذير است.

نيويورک تايمز می گويد کارشناس چينی عضو هيات، زير فشار پکن حاضر به امضای سند نشده است.

خبر حاکی از يافته های اين هيات که نخستين بار توسط خبرگزاری رويترز منتشر شد حاوی نقل قولی است که می گويد نشانه های جديد حاکی از انتقال تکنولوژی در يک رژه نظامی اکتبر گذشته در کره شمالی ديده شده است. گزارش می گويد کلاهک موشکی کره شمالی موسوم به نادونگ در رژه پيونگ يانگ شباهتی زياد با کلاهک موشکی شهاب ۳ ايران داشت.

XS
SM
MD
LG