لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۹

دیدگاه| آمریکا نگران ملاقات پنهانی مقام‌های ارشد ایران و کره شمالی است


مقاله ای از آرون کلیگمن در وبسایت واشنگتن فری بیکن

مقام های دولت آمریکا هشدار می دهند که تلاش ها در راستای تعمیق روابط نظامی ایران و کره شمالی ممکن است به تولید جنگ افزار کشتار جمعی بیانجامد.

گزارش تازه انستیتو واشنگتن، یک اندیشکده آمریکایی، به جزییات روابط گسترده نظامی تهران و پیونگ یانگ پرداخته و نشان می دهد چطور تحولات اخیر این همکاری را به یک اولویت عمده برای دولت ترامپ بدل کرده است.

یک مقام ارشد دولت آمریکا می گوید: «باید از تمام این تماس ها درک بهتری داشته باشیم.»

پرزیدنت ترامپ در ماه سپتامبر به آژانس های اطلاعاتی ماموریت داد تا هر گونه همکاری بالقوه هسته ای بین ایران و کره شمالی را بررسی کنند.

مقام ها در آمریکا، آسیا و خاورمیانه که این روابط دوجانبه را زیر نظر دارند می گویند پیونگ یانگ و تهران پیشاپیش از تعهد خود به ساخت مشترک سیستم های موشک های بالیستیک و دیگر برنامه های نظامی علمی خبر داده اند. اما یک رشته دیدارهای در سطح عالی و تماس های مخفی ترس ها از قویتر شدن همکاری بین دو کشور طرف تخاصم آمریکا را افزایش داده است.

قابل توجه ترین آن سفر کیم یونگ نام، رهبر شماره دو و رییس نهاد مقننه آن کشور، از تهران در اوایل ماه اوت برای سفری ده روزه بود. هدف این دیدار فراتر از حضور در مراسم تحلیف حسن روحانی بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG