لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۱

دیدگاه: چرا برنامه هسته‌ای ایران تهدیدی بزرگتر از کره شمالی است


یادداشتی از شهریار کیا در روزنامه واشنگتن اگزمنر

تهران و پیونگ یانگ به جنگ افزار هسته ای به عنوان ابزاری برای بقای رژیم های شان نگاه می کنند. در حالی که رژیم کره شمالی بقای خود را در حوزه مرزهای خود می بیند بقای جمهوری اسلامی در صدور تروریسم و افراط گرایی است. از این رو ایران به بازدارندگی هسته ای به عنوان تضمینی برای ادامه اقدامات مخرب اش در سراسر منطقه نگاه می کند.

قرار بود برجام مانع این شود که ایران جهان را با بمب هسته ای گروگان بگیرد. ولی ایران اکنون با استفاده از برجام از جهان اخاذی می کند تا تسلیم خواست هایش شوند.

مقام های ایرانی با علم به این که برجام به خاطر امضاء کنندگان بین المللی اش بزرگتر از آن شده است که بتواند باطل شود، تهدیدهای تو خالی برای ترک توافق هسته ای می کنند.

هدف از برجام پرهیز از جنگ بود. هر چند توافق هسته ای مانع مواجهه فوری با ایران بر سر برنامه هسته ای شد اما در عمل آتش دیگر مناقشات منطقه ای را برافروخت.

زمان آن است که رژیم ایران را همانطور که هست شناخت و به جای بستن امید واهی به یک توافق ناقص که یک گام به جلو و دو گام به عقب بوده است، تمامیت تهدیدهای جمهوری اسلامی را مورد رسیدگی قرار داد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG