لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۶

گزارش گاردین: کره شمالی و ایران صادرکنندگان عمده و پنهانی تسلیحات سبک


در گزارش کارشناسان در ژنو، از کره شمالی در کنار عربستان سعودی و ایران به عنوان پنهان کارترین صادرکنندگان عمده سلاح های سبک شامل کلاشنیکف، راکت و مسلسل نام برده شده است.

به گزارش گاردین، بنا بر «پژوهش روزآمد تجارت سلاح های سبک سال ۲۰۱۷» با وجود افزایش شفافیت در میان ۵۵ درصد از کشورهای درگیر در تجارت سلاح های سبک، این بازار ۶ میلیارد دلاری همچنان صنعتی تیره و تار است که در آن تسلیحات راه خود را به دستان تروریست ها پیدا کرده یا در اختیار کشورهای ناقض حقوق بشر قرار می گیرد.

اطلاعات گزارش مبتنی بر شواهدی از توقیف تسلیحات از جمله محموله های عظیم کره شمالی و ایران است.

در ماه اوت سال گذشته جلوی حرکت یک کشتی باربری کره شمالی در مصر گرفته شد. در زیر ۲۳۰۰ تن سنگ آهن ۳۰ هزار آر پی جی و تجهیزات مربوطه پنهان شده بود. در سال ۲۰۰۹ محموله مشکوک کره شمالی به مقصد ایران به ارزش ۱۸ میلیون دلار در هواپیمایی در تایلند توقیف شد.

«با وجودی که ایران، کره شمالی و امارات متحده عربی به ندرت صادرات سلاح های سبک به ارزش ۱۰ میلیون دلار یا بیشتر را ثبت کرده اند... پژوهش ها نشان می دهد که آن ها صادر کننده عمده سلاح های سبک هستند. تشخیص وضعیت عربستان سعودی که به نظر می رسد باز صادر کننده عمده سلاح های سبک است دشوارتر است.»

سلاح های صادراتی یا باز صادراتی از کره شمالی، ایران، عربستان سعودی و امارات متحده عربی به دست گروه های شبه نظامی در سوریه، یمن، عراق و لبنان می رسد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG