لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۹

دیدگاه: آیا جهان مانع کمک ایران به برنامه هسته‌ای کره شمالی خواهد شد؟


عکسی از دیدار مقام عالی کره شمالی با حسن روحانی.
عکسی از دیدار مقام عالی کره شمالی با حسن روحانی.

مقاله ای از یوناح جرمی باب در روزنامه جروسلم پست

وقتی روزنامه انگلیسی ساندی تلگراف در روز یکشنبه گزارشی را از کمک های ایران به کره شمالی در تازه ترین جهش ها در برنامه هسته ای اش منتشر کرد؛ مایکل اورن، معاون نخست وزیر اسرائیل در امور دیپلماسی، در توییتر خود پرسید آیا جهان دست آخر حاضر به مداخله خواهد شد: «مقام های بریتانیایی می گویند ایران به کره شمالی در برنامه هسته ای اش یاری می رساند. جای شگفتی نیست، اما جهان در این باره چه خواهد کرد؟»

در گزارش ساندی تلگراف به نقل از مقام های بریتانیایی توضیح داده شده است که در صدر فهرست همدستان فناروی هسته ای کره شمالی کشورهای ایران و روسیه قرار دارند.

یک وزیر بریتانیایی در این گزارش می گوید: «دانشمندان کره شمالی ظرفیت هایی دارند، اما آشکارا این پیشرفت ها را در خلاء به دست نیاورده اند».

درباره نقش کره شمالی در برنامه هسته ای و موشکی ایران زیاد نوشته شده است، اما صحبت درباره کمک ایران به کره شمالی خصوصا در دادن وجوه نقدی کمتر به صدر اخبار رسیده است.

توییت مایکل اورن نشانگر بهت و حیرت از این است که با وجود اطلاعات روشن از همکاری هسته ای دو طرفه ایران و کره شمالی غرب و سازمان ملل متحد عملا کار زیادی برای توقف این همکاری انجام نداده اند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG