لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۶

قاضی صلواتی به مسافرت نوروزی می رود


نه ماه از انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران سپری شده است. خانواده هایی لباس سیاه به تن دارند و خانواده هایی هم چشم به در زندان اوین دوخته اند تا شاید کسی را که در ماههای گذشته کمتر دیده و یا حتی ندیده اند برای چند روز هم شده در آزادی تماشا کنند.

این آرزویی است که در حجم انبوه خبرهای دریافتی از ایران به چشم می خورد. نوروز بهترین فرصت دیدار، اکنون با اضطراب توام شده است. نگرانی از دست دادن این فرصت و یا آماده نشدن به موقع وثیقه و یا تغییر تصمیم مسئولان از روز دوشنبه و اعلام خبری توسط پایگاه اطلاع رسانی نوروز مبنی بر سفر زودهنگام یک مقام قضایی شکل دیگری به خود گرفت.

نوروز گزارش داده است که قاضی صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب که پرونده بسیاری از بازداشت شدگان پس از انتخابات در این شعبه تشکیل شده آماده سفر نوروزی است و سفر او بخت زندانیانی چون مصطفی تاج زاده، محسن میردامادی و فیض الله عرب سرخی، برای استفاده از مرخصی نوروزی را کمرنگ خواهد کرد.

در چنین شرایطی است که گزارش می شود عیسی سحرخیز روزنامه نگار زندانی به دلیل اعزام مجدد به سلول انفرادی اعلام کرده است که اعتصاب غذا خواهد کرد.

حکم زندان ۷ ساله بهمن احمدی امویی به ۵ سال حبس قطعی تبدیل شده و محمد اولیایی فرد وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر هم روز دوشنبه بازداشت شده است.
در همین حال مقامات امنیتی از سفر سیمین بهبهانی شاعر و فعال حقوق زنان به فرانسه جلوگیری کرده اند. این شاعر ۸۲ ساله به مناسبت روز جهانی زن برای سخنرانی به فرانسه دعوت شده بود اما در فرودگاه به او خبر داده شد که ممنوع الخروج است.

XS
SM
MD
LG