لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۶

سه سال و نيم زندان و ۵۰ ضربه شلاق برای محمد نوری زاد


سه سال و نيم زندان و ۵۰ ضربه شلاق برای محمد نوری زاد
سه سال و نيم زندان و ۵۰ ضربه شلاق برای محمد نوری زاد

محمد نوری زاد، نويسنده و فيلمساز ايرانی، به اتهام توهین به مقامات جمهوری اسلامی و تبلیغ علیه نظام به سه سال و نيم زندان و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد. او بیست روز فرصت دارد تا به این حکم اعتراض کند.

محمد نوری زاد در ۲۹ آذر ماه ۱۳۸۸ به اتهام توهين به «مسئولين و تبليغ عليه نظام جمهوری اسلامی» بازداشت شد و از آن زمان تا کنون در بازداشت به سر می برد. او ۷۰ روز از دوران حبس خود را در زندان انفرادی گذراند.

در بخشی از موارد اتهامی محمد نوری زاد آمده است که او به اتهام توهين به رهبر جمهوری اسلامی به ۲ سال حبس تعزيری و به اتهام «فعاليت تبليغی عليه نظام جمهوری اسلامی ايران و تخريب چهره‌ سی‌ ساله‌ نظام اسلامی» به يک سال زندان محکوم شده است. این نویسنده و سینماگر همچنین به اتهام توهين به رئيس جمهوری و رئيس قوه قضائيه به شش ماه حبس محکوم شده است.

محکومیت ۵۰ ضربه شلاق برای محمد نوری زاد نیز به اتهام « توهين» به آيت ‌الله علم ‌الهدی، امام‌جمعه‌ مشهد برای وی در نظر گرفته شده است.

محمد نوری زاد، از نویسندگان روزنامه دست راستی و تندروی کیهان که همواره مواضعی همسو با اصولگرایان داشت، در خرداد ۱۳۸۸ و به دنبال حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری، از نظام جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرد.

او پيش از آن که بازداشت شود، درمطلبی در وبلاگ خود با عنوان «سقوط قاضی القضات شهر» از صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه انتقاد کرد.

محمد نوری زاد همچنین در جریان حوادث پس از انتخابات، طی سه نامه خطاب به رهبر جمهوری اسلامی خواستار برکناری محمود احمدی نژاد و دلجویی از آسیب ديدگان حوادث پس از انتخابات شده بود.

XS
SM
MD
LG