لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۶

وزیر امورخارجه ایران در آغاز سفر آفریقایی خود به نیجریه رفت


محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران - دی ۱۳۹۴
محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران - دی ۱۳۹۴

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران که به همراه یک هیات تجاری به نیجریه سفر کرده است، با مقامات این کشور دیدار کرد.

سفر آقای ظریف به نیجریه روز یکشنبه چهارم مرداد، در قالب سفر به غرب آفریقا آغاز شد. وزیر امور خارجه ایران در نیجریه با وزیر خارجه و رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد و در نشست همکاری‌های اقتصادی دو کشور حاضر شد.

محمد جواد ظریف در دیدار با وزیر خارجه نیجریه آمادگی ایران را برای همکاری با نیجریه در نبرد با بوکوحرام و القاعده اعلام کرد. ظریف همچنین بر همکاری با نیجریه در سازمان‌های بین‌المللی همچون اوپک و مجمع تولید کنندگان گاز تاکید کرد.

نیجریه از تولید کنندگان عمده نفت و گاز است و اقتصاد این کشور در جریان سقوط قیمت نفت در دو سال گذشته دستخوش افت و خیز شده است.

وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه با حضور در نشست همکاری های اقتصادی دو کشور، فعالان اقتصادی نیجریه ای را به مذاکره و همکاری با بازرگانان ایرانی حاضر در نشست دعوت کرد.

جفری اومانیا، وزیر خارجه نیجریه نیز در این نشست از لغو تحریم های ایران استقبال کرد و گفت که دولت نیجریه از گسترش روابط و همکاری‌ها در زمینه‌های علمی، فن‌آوری و اقتصادی و تجاری حمایت می‌کند.

سفر وزیر امور خارجه ایران و هیات همراه او به نیجریه در حالی صورت گرفته است که سال گذشته سرکوب شیعیان این کشور توسط نیروهای امنیتی و دستگیری شیخ زکزاکی، روحانی شیعه و رهبر جنبش اسلامی، اعتراض تند اصولگرایان را در جمهوری اسلامی برانگیخت.

طی دو سال گذشته تعدادی از اعضای خانواده این روحانی شیعه در نیجریه کشته شده اند و خود او نیز در پی برگزاری مراسم اعتراض آمیز بازداشت شد. جنبش اسلامی اعلام کرد که هزاران نفر از اعضا و هواداران آن توسط ارتش کشته شده اند.

وزیر امور خارجه ایران و هیات همراه او قرار است پس از نیجریه، به کشورهای غنا، گینه کوناکری و مالی سفر کنند.

XS
SM
MD
LG