لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۲

اعلام جرم دادگاه نیجریه علیه یک ایرانی


اعلام جرم دادگاه نیجریه علیه یک ایرانی
اعلام جرم دادگاه نیجریه علیه یک ایرانی

دادگاهی در نیجریه علیه یک ایرانی و سه شهروند نیجریه در ارتباط با محموله سلاحی که ماه گذشته در بندر لاگوس کشف شد، اعلام جرم کرد.

عظیم آقاجانی، روز پنجشنبه به تلاش برای وارد کردن سلاح های ممنوعه و توطئه برای ارسال محموله تسلیحاتی به گامبیا، متهم شد.

آقاجانی در دادگاه با گفتن این که سفارت ایران باید نمایندگی او را بگیرد، از اظهار نظر خودداری کرد.

علی عثمان عباس جگا، علی عروجی واماکو و محمد توکور، شهروندان نیجریه ای هستند که در ارتباط با همین پرونده متهم شده اند، ابراز بی گناهی کردند.

دستگاه اطلاعات و امنیت نیجریه می گوید ۱۳ کانتینر حاوی تسلیحات نظامی شامل سلاح هایی چون راکت و نارنجک، در تاریخ ۲۶ اکتبر در لاگوس کشف شده است.

به گفته این سازمان، پس از آن که شرکت حمل و نقل گفت که مبدأ محموله ایران بوده است، توقیف محموله تسیحاتی را به شورای امنیت سازمان ملل متحد گزارش کرده است.

تحریم های سازمان ملل متحد ایران را از ارسال هرگونه سلاح به خارج منع کرده است.

مقامات نیجریه بعد از کشف محموله، از یک شهروند ایران، احتمالا «عظیم آقاجانی» بازجویی کردند. یک ایرانی دیگر که برای بازجویی تحت تعقیب قرار گرفت ادعای مصونیت دیپلماتیک کرد.

بنا به گزارش ها، تجسس گران می گویند هر دو این شهروندان ایرانی اعضای سپاه قدس از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند.

پیشتر در هفته جاری، گامبیا از قطع تمامی روابط دیپلماتیک خود با جمهوری اسلامی ایران خبر داد. گامبیا برای این اقدام هیچ توضیحی ارائه نداد اما «اسا بکار سی» یک سفیر سابق این کشور در ایالات متحده گفت «یحیی جامه»، رئیس جمهوری گامبیا شاید برای پوشاندن دخالت احتمالی با محموله توقیف شده تسلیحاتی، چنین تصمیمی گرفته است.

XS
SM
MD
LG