لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۰

روزنامه چاپ ایران: بن علی چرا قدرت را واگذار کرد؟


روزنامه چاپ ایران: بن علی چرا قدرت را واگذار کرد؟
روزنامه چاپ ایران: بن علی چرا قدرت را واگذار کرد؟

روزنامه مردمسالاری، در مقاله ای تحت عنوان «بن علی چرا قدرت را واگذار کرد؟»، به بررسی علل کناره گیری رییس جمهوری سابق تونس از قدرت پرداخته است. به نوشته مردمسالاری، اگر چه نقطه آغاز اعتراضات مردم تونس شرايط بداقتصادی کشور بود، اما بن علی صرفا به لحاظ اقتصادی مانع توسعه کشور نشد بلکه به «حذف نهادهای مدنی» و همچنین «سرکوب شبکه های اجتماعی و احزاب مخالف» پرداخت.

مردمسالاری می نویسد: «بن علی نمی دانست برگزاری انتخابات آزاد و وجود احزاب قدرتمند و منتقد نه تنها زيانی به کشور نمی رساند بلکه موجب حفظ حکومت نيز می شود تا در چارچوب حاکميت حاکمان به شکلی محترمانه و به دور از خشونت قدرت را به ديگری واگذار کنند.»

این روزنامه که رییس جمهوری سابق تونس را متهم به خودکامگی کرده است، می نویسد:«بن علی چون همه خودکامگان تاريخ بر جهل مردم سوار بود و از گردش آزاد اخبار و اطلاعات هراس داشت. او جهل مردم را ضامن بقای خود می دانست بنابراين با تنگ کردن دايره آزادی و فعاليت رسانه ها و مطبوعات نه تنها موجبات بی خبری مردم را از وضعيت سياسی اقتصادی کشور فراهم آورد بلکه موجب شد تا مردم درک درستی از شرايط خود در وضعيت جهانی نداشته باشند بنابراين هنگامی که بحران اقتصاد جهانی به تن بيمار و نحيف اقتصاد تونس رسيد برای بن علی فاجعه آفريد و همان جهلی که قرار بود حافظ قدرت او باشد قاتل قدرت او شد»

روزنامه کیهان نیز در همین رابطه، نتیجه یک نظر سنجی اینترنتی در یک سایت عربی را تیتر اول خود کرده و نوشته است: هشتاد درصد مردم کشورهای عربی، معتقند که سناریوی تونس تکرار خواهد شد. به نوشته کیهان، «نكته جالب توجه در اين نظرخواهی خوش بينی بسياری از مردم كشورهای عربی برای به وجود آمدن روزنه ای در جهت تغيير در وضع موجود و سرنگونی حاكمان مادام العمر در اين كشورها است».

گوشت آلوده سازمان دامپزشکی، علت مرگ ببر باغ وحش ارم

روزنامه تهران امروز، به نقل از محمد جواد محمدی زاده، رییس سازمان حفاظت از محیط زیست، سازمان دامپزشکی را به تحویل گوشت آلوده به باغ وحش ارم متهم کرده و نوشته است گوشت آلوده سازمان دامپزشکی، علت مرگ ببر سیبری این باغ وحش بوده است.

ایران چندی پیش در ازای تحویل دو پلنگ به روسیه، دو ببر از این کشور دریافت کرده بود تا با آنها نسل ببر مازندران را احیا کند.

محمد جواد محمدی زاده همچنین درباره مرگ اخیر سه قلاده شیر در باغ وحش ارم، اتهام مشابهی را به سازمان دامپزشکی وارد کرده و گفته است این سازمان بايد پاسخگو باشد.

محدودیت برای توسعه اینترنت پرسرعت

روزنامه آرمان، در گزارشی، سخنان رضا تقی پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت محمود احمدی نژاد را درباره اینترنت پرسرعت منتشر کرده است. به نوشته این روزنامه، آقای تقی پور گفته است: هیچ گاه برای تحویل اینترنت پرسرعت در بخش مصارف خانگی محدودیتی نداشته ایم. این در حالی است که به نوشته آرمان، طبق مصوبه هیات دولت چند سالی است که کاربران خانگی، محدود به استفاده از اینترنت پرسرعت با سرعت حداکثر ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه هستند که به اعتقاد کارشناسان، این سرعت برای دستیابی به شاخص‌های مدنظر اتحادیه جهانی مخابرات ناکافی است. آرمان علت محدودیت دولتی اعمال شده برای کاربران خانگی را منتشر نکرده است.

این روزنامه در بخش دیگری از گزارش خود آورده است: وزیر ارتباطات در حالی از افزایش ۵ برابری ظرفیت پهنای باند اینترنت تا پایان امسال خبر داده که شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت اعلام می‌کنند به دلیل عدم تامین پهنای باند مورد نیازشان، اضافه شدن کاربر جدید ممکن نیست و واگذاری اینترنت پرسرعت با شرایط کنونی به معنی افت کیفیت ارائه خدمات به کاربران فعلی خواهد بود.

در این گزارش آمده است هم اکنون بیش از ۳۴ درصد از مردم از اینترنت دایل آپ استفاده می‌کنند و سهم اینترنت پرسرعت در ایران بسیار ناچیز است.

XS
SM
MD
LG