لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۵
یک آموزگار
یک آموزگار

واقعیت‌هایی از داخل ایران| عضو کمیته آموزش مجلس: حقوق فرهنگیان کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد

فرهنگیان به سختی زندگی می‌کنند/ حقو‌قشان کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد

محمد بیرواند عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص اعتراضات اخیر معلمان به وضعیت کاری خود گفت: اقتصاد ما در طول امسال در نواسانات زیادی بود و هر لحظه افرایش قیمت داشتیم. اگرچه در فروردین امسال حداقلی به حقوق معلمان اضافه شده بود، اما در مقابل این همه شوک و نوسانات اقتصادی اصلا جواب نمی‌دهد، ضمن اینکه برای معلمان نه مقدور و نه میسر است که بخواهند به شغل دیگری روی بیاورند. حقوقی که فرهنگیان در مقابل تکان‌های اقتصادی دریافت می‌کنند، کفاف زندگی‌شان را نمی‌دهد و اعتراضشان در همین راستا بوده‌ است، ما هم به دولت تذکر دادیم که باید حقوق بگیران را به طور ویژه ببینند. به نظرم باید امسال قبل از ورود به بودجه سال ۹۸ سهم این نواسانات لحاظ شود، زیرا زندگی فرهنگیان سخت شده و به سختی زندگی‌شان را می‌گذرانند، بنابراین دولت باید حتما طی همین امسال حقوق‌بگیران و به ویژه فرهنگیان را بیشتر ببیند و به آنها توجه کند.

منبع: ایلنا

١١ استان کشور درگیر سیل و آبگرفتگی/ ۴ نفر مفقود شدند

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ایران می گوید در سه روز نخست آذر، ١١ استان از جمله اصفهان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، لرستان و مازندران تحت تاثیر سیل و آبگرفتگی بوده اند. وی آمار دقیقی از مرگ به خاطر این سیل ها نداد اما تنها گفت چند نفر در گیلان مفقود شده اند.

منبع: ایلنا

فروپاشیدن زندگی کشاورزان؛ نتیجه ۱۸ سال برداشت غیرقانونی از حقآبه‌ها

کشاورزان اصفهان بارها تجمع اعتراضی درباره حق آبه برگزار کردند.
کشاورزان اصفهان بارها تجمع اعتراضی درباره حق آبه برگزار کردند.

بیش از دو ماه از آغاز دور جدید تجمعات کشاورزان حوضه آبریز زاینده‌رود در اصفهان در اعتراض به پایمال شدن حقآبه‌های قانونی‌شان از سوی وزارت نیرو گذشته است؛ با این حال، در طی این مدت، اقدام عملی‌ای که در راستای پاسخ‌دهی به مطالبات کشاورزان باشد، از سوی مسئولان مربوطه به وقوع نپیوسته و این امر به یاس و ناامیدی و نارضایتی معترضان بیشتر دامن زده است.

اسفندیار امینی، دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان در توضیح این مساله، عنوان داشت: حقآبه‌ کشاورزان از سوی وزارت نیرو فروخته شده است؛ در واقع، وزارت نیرو فروش مال غیر کرده است... کشاورزان هم، از مجلس و دولت ناامید شده‌اند. آنها فکر می‌کنند که این نهادها یا اراده لازم برای اجرای قانون و مصوبات مربوطه را ندارند و یا اقتدارش را ندارند. آنها چون به ناامیدی رسیدند خودشان تصمیم گرفتند که جلوی هر مجموعه‌ای که از حقآبه‌های آنها برداشت می‌کند را، بگیرند. اگر می‌بینید کشاورزان معترض به انتقال آب به یزد، توسعه صنعت و یا کشاورزی در بالادست می‌شوند دلیلش این است که اینها در حال برداشت غیرقانونی از حقآبه‌های کشاورزان هستند.

منبع: ایلنا

XS
SM
MD
LG