لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۶

بازتاب خبرها و رویدادهای مربوط به سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در مطبوعات جهان


سخنان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران که در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در میدان آزادی ایراد کرد، موضوع اصلی بیشتر مطبوعات آمریکا بود.

نیویورک تایمز نوشته است رئیس جمهوری ایران توجه همه را از تظاهرات به دستاوردهای هسته ای معطوف کرد.

این روزنامه با بازتاب سخنان آقای احمدی نژاد از تظاهرات مخالفان دولت و درگیری آنان با نیروهای امنیتی خبر داده که علی رغم محدودیت خبررسانی در ایران از سوی وب سایتهای مخالف دولت در اینترنت منتشر شد.

نیویورک تایمز سخنان آقای احمدی نژاد مبنی بر توانایی ایران در غنی سازی اورانیوم را که در یکی از حساس ترین لحظات بیان شد ؛ نشانه این دانسته که برنامه هسته ای ایران در یکی از بدترین بحران های سیاسی در سی سال گذشته؛ می تواند نقش مهمی در سیاست داخلی آن کشور ایفا کند.

واشنگتن پست هم با بازتاب همین خبر، دیدگاه های مختلف در این زمینه را منعکس کرده است.

از جمله، به نقل از بنیاد دانشمندان آمریکایی می نویسد رهبران ایران سخت تلاش می کنند تا از دستگاه های قدیمی سانتریفیوژ که بسیاری از آنها حتی قابل استفاده نیست، برای غنی سازی اورانیوم بهره برداری کنند و این نشانه آن است که هدفشان از غنی سازی؛ سیاسی است.

لس آنجلس تایمز از برخورد تظاهر کنندگان و پلیس در سالگرد انقلاب اسلامی خبر داده است.

به نوشته این روزنامه در حالی که محمود احمدی نژاد از قدرت و اتحاد ملت ایران سخن می گفت، شعارهای مخالفان نیز از راه دور به گوش می رسید.

به نوشته لس آنجلس تایمز؛ علی رغم محدودیت شدیدی که علیه روزنامه نگاران اعمال می شد؛ ویدئوهای پست شده بر اینترنت جمعیت عظیم تظاهر کنندگانی را نشان می داد که بر علیه دولت شعار می دادند . این روزنامه به نقل از یک شاهد عینی نوشته تظاهرکنندگان جسورانه در مقابل نیروهای امنیتی ایستاده بودند و شعارهایی از جمله مرگ بر دیکتاتور و زندانی سیاسی آزاد باید گردد سر می دادند.

روزنامه گاردین چاپ لندن، رویدادهای ایران را به صورت زنده با تصویر بلاگ کرده است.

از جمله ویدئوهای منتشر شده در گاردین ویدئویی است که در آن یکی از تظاهرکنندگان توسط پلیس ضد شورش مورد ضرب و شتم قرار گرفته و ویدئویی که در آن مردم شعار استقلال آزادی جمهوری ایرانی سر داده اند.

گاردین به نقل از خبرنگار اسوشیتدپرس نوشته تعداد شرکت کنندگان در تجمع دولتی به مراتب بیشتر از تظاهرکنندگان مخالف دولت بود. این روزنامه همچنین به نقل از یک شاهد عینی می نویسد به دلیل خشونت اعمال شده از سوی نیروهای امنیتی؛ مخالفان دولت قادر نبودند در مکانی مشخص جمع شوند و تا حدودی ترسیده بودند.

گاردین به نقل از یکی دیگر از هواداران جنبش سبز نوشته این به معنای شکست جنبش نیست و ما نیاز به زمان داریم تا بار دیگر با هم متحد شویم.

روزنامه لوموند چاپ فرانسه نیز گفتگویی را با یکی از مخالفان دولت که در راهپیمایی روز بیست و دوم بهمن شرکت کرده بود به چاپ رسانده است . این شاهد عینی می گوید با توجه به محدودیت اینترنت و دسترسی نداشتن به سایتهای مخالفان دولت قادر نبود از مسیر راهپیمایی معترضان آگاه شود. از همین رو، در راه رفتن به میدان آزادی ؛ ناگهان خود را میان هواداران دولت یافت.

این معترض می گوید دولت مانع سازماندهی راهپیمایی طرفداران جنبش سبز شد و بسیاری از سبزها، خود را تنها و دست خالی میان هواداران دولت یافتند.

روزنامه Avvenire چاپ ایتالیا، در سرخط خبرهای خود؛ از آنچه آنرا به چالش گرفتن انقلاب خمینی از سوی موج سبز در سی و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی خوانده، نوشته است.
به نوشته این روزنامه ده ها هزار از هواداران جنبش سبز در اعتراض به جشن رژیم به خیابانها آمدند.

اونیره پس از بازتاب خبرها و رویدادهای مربوط به مخالفان دولت در روز بیست و دوم بهمن نوشته احمدی نژاد در مقابل همه قرار گرفت و از تبدیل شدن ایران به کشوری هسته ای سخن گفت.

این روزنامه همچنین از ابراز نگرانی فرانکو فراتینی ، وزیر امور خارجه ایتالیا نسبت به درگیری های اخیر در تهران و اتمام حجت وی با دولت ایران خبر داده و می نویسد او به دولت آن کشور هشدار داده که به رفتارهای خشونت آمیز و سرکوب پایان دهد.


XS
SM
MD
LG