لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۲

چند خبر از ایران


تخلیه کارکنان برخی از واحدهای پتروشیمی منطقه عسلویه

بنا به گزارش های موجود، به دلیل پار‌گی یکی از مخازن آمونیاک مجتمع پتروشیمی پردیس و احتمال انجماد تا شعاع سه کیلومتری، تخلیه کارکنان برخی از واحدهای پتروشیمی منطقه عسلویه آغاز شده است. به گزارش خبرگزاری مهر، ساعت ۵:۳۰ دقیقه بامداد روز دوشنبه در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه) حالت فوق العاده اعلام شده است. این گزارش می افزاید، افزایش فشار مخازن آمونیاک به دلیل بالا بودن دمای آمونیاک تزریق شده به مخازن، منجر به پاره شدن نزدیک به ۳ سانتی متری مخازن این مجتمع پتروشیمی شده است. مرداد ماه سال گذشته هم به دلیل آتش سوزی و انفجار در مجتمع پتروشیمی پردیس دستکم شش نفر از کارکنان شاغل در این واحد کشته و یا دچار سوختگی شدید شدند.

اعتصاب پارچه فروشان در بازار تهران

بنا به گزارش سایت کلمه، اعتصاب صنف قماش و پارچه ‌فروشان در بازار تهران روز دوشنبه وارد دومین هفته شد که مطبوعات و خبرگزاری‌ ها در این باره آشکارا سکوت کرده‌اند. این گزارش می افزاید، کسبه و بازاریان صنف قماش و پارچه در بازار تهران که از دوشنبه هفته گذشته دهم مرداد ماه در اعتراض به شیوه‌ی اجرای چهار درصد مالیات بر ارزش افزوده دست به اعتصاب زده بودند، همچنان مغازه‌های خود را بسته نگه داشته ‌اند. بر اساس این گزارش، روز دوشنبه وقتی رییس اتحادیه در جمع بازاریان معترض حاضر شده تا آنان را به شکستن اعتصاب خود راضی کند، با فریادهای اعتراضی پارچه فروشان رو به ‌رو شد و در نتیجه مسئولان اتحادیه بدون هیچ نتیجه‌ای بازار را ترک کردند.

توقیف یک محموله سلاح متعلق به ایران در ترکیه

در واکنش به خبر توقیف یک محموله سلاح متعلق به ایران در ترکیه، رامين مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران گفت در محموله توقيف شده ايران در ترکيه، سلاح وجود ندارد. وی در گفتگو با خبرگزاری پانا، ضمن اشاره به احتمال کاربرد دوگانه این محموله، به معطل ماندن این محموله در ترکیه از شش ماه پیش، انتقاد کرده است. روزنامه آلمانی زود دويچه تسايتونگ، در گزارشی که هفته گذشته منتشر کرد، از توقيف محموله تسليحاتی ايران در ترکیه، برای صدور به سوريه و حزب ‌الله لبنان خبر داده بود. بنا به گزارش روزنامه حریت، احمد داوود اوغلو وزير امور خارجه ترکيه خبر این روزنامه آلمانی، درباره توقيف يک کاميون محموله سلاح های ايرانی در مرز ترکيه با سوريه را تاييد کرد.

بیانیه روزنامه نگاران زندانی

جمعی از روزنامه نگار زندانی در زندان های اوین و رجایی شهر به مناسبت فرا رسیدن ۱۷ مرداد، روز خبرنگار، بیانیه ای را خطاب به ملت ایران صادر کردند. این روزنامه نگاران در ابتدای این بیانیه با تحلیل شرایط و وضع فعالان رسانه ای زندانی و همچنین جو حاکم بر مطبوعات تاکید کرده اند که هم اکنون بیش از چهل نفر از روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای ایران در زندان به سر می برند و در دو سال گذشته دادگاه های جمهوری اسلامی دست کم ۴۰ سال حکم زندان برای روزنامه نگاران و فعالان عرصه رسانه ها صادر کرده است. در ادامه این بیانیه که در سایت کلمه منتشر شده آمده که تعطیلی دو روزنامه اعتماد ملی و کلمه سبز به عنوان دو روزنامه شاخص جنبش سبز ایران و بازداشت و در حصر خانگی قرار دادن مدیران مسئول و سیاستگذاران این دو روزنامه که از رهبران جنبش نیز هستند، اوج فشارهایی بوده که بر فضای جامعه ایران سنگینی کرده و آن را به سوی یک استبداد همه جانبه سوق داده است. هفته گذشته محمود احمدی ‌نژاد، رییس جمهور ایران، در گفتگویی با شبکه تلویزیونی یورونیوز، عنوان کرد که در ایران کسی به خاطر اظهار نظر در زندان نیست، چرا که در قوانین جمهوری اسلامی اظهار نظر آزاد است.

XS
SM
MD
LG