لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

مهمترین خبرهای ایران در ۲۴ ساعت گذشته


به گزارش وب سایت جنبش راه سبز، طی روزهای اخیر پلیس تعدادی از کسانی را که شاهد اقدام خودروهای نیروی انتظامی در زیر گرفتن مخالفان در روزعاشورا بودند، دستگیر کرده است.

بر اساس این گزارش، از آنجا که این اقدام نیروی انتظامی توسط جمعی از شهروندان تهرانی مشاهده شده، و فیلم هایی از آن در اینترنت و تلویزیونی ماهواره ای پخش شد، دستگیری شاهدان عینی این واقعه آغاز شده است.

گزارش می افزاید تا کنون دو نفر از شاهدان عینی دستگیر و به زندان اوین منتقل شده اند. این در حالی است که نیروی انتظامی تا کنون خبری مبنی بر برخورد با ماموران خاطی پلیس که اقدام به زیرگرفتن مخالفان کرده اند، منتشر نکرده.

***********

حدود هفتاد نويسنده، شاعر، مترجم و روزنامه ‌نگار در نامه ای به رییس قوه قضاییه خواستار آزادی اردوان تراکمه شده اند.

در بخشی از اين نامه آمده است اردوان تراکمه فرزند يونس تراکمه، داستان‌نويس و منتقد ادبی، ششم دی‌ماه در منزل يکی از دوستانش بازداشت شده و پيگيری خانواده برای آگاهی از دليل دستگيری او که در راهپيمايی عاشورا نيز شرکت نداشته، تا کنون به نتيجه نرسيده است.

اردوان تراکمه دانشجوی رشته‌کارگردانی سينماست و مقاله‌های او در حوزه‌نقد سينما در مطبوعات رسمی کشور منتشر شده است.

***********

گزارش ها حاکی از آزادی تعدادی از کسانی است که در روز عاشورا بازداشت شده بودند.

وب سایت نوروز می گوید فرزند آیت الله جلال الدین طاهری، امام جمعه سابق اصفهان، و برادر عبدالله نوری وزیر كشور دولت اصلاحات آزاد شده اند.

رضا و مهدی نوری، برادر زاده های عبدالله نوری و همچنین محمد ناظری، خبرنگار و از فعالان دانشجویی اصفهان نیز در میان آزاد شدگان هستند.

***********

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی با صدور بیانیه ای، از بازداشت ابوالفضل قدیانی، عضو شورای مرکزی این سازمان انتقاد و نسبت به وضعیت وی ابراز نگرانی کرد.

به گزارش وب سایت نوروز، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در بیانه خود گفته است با گذشت بیش از ده روز از دستگیری ابولفضل قدیانی، خانواده و دوستان وی هنوز اطلاعی از او و اتهامش ندارند.

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران می گوید با توجه به بیماری قلبی ابوالفضل قدیانی، نسبت به ادامه بازداشت و نگهداری وی در شرایط نامعلوم در سلول انفرادی هشدار می دهد و مسئولیت هر گونه اتفاقی در این زمینه را متوجه مسئولان نظام جمهوری اسلامی می داند.

***********

محمد نوری زاد در زندان دست به اعتصاب غذا زده است.

به گزارش وب سایت کلمه، این روزنامه نگار پس از نوشتن دو نامه انتقادی سرگشاده خطاب به رهبر جمهوری اسلامی و انتقاد از رییس قوه قضاییه دستگیر و به زندان اوین منتقل شد.

نوری زاد تا کنون اجازه تماس با خانواده اش را نداشته است.

***********

به گزارش خبرنامه امیرکبیر، در پی حمله لباس شخصی ها به دانشگاه های مشهد، چند دانشجوی دیگر دانشگاه فردوسی مشهد بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش، امیر مقدم، علی خجسته و معین مین باشی پس از حمله سازماندهی شده لباس شخصی های مشهد به دانشگاه آزاد و در جریان یورش نیروی انتظامی به عابرین خیابان های اطراف دانشگاه آزاد بازداشت شدند. خبرنامه امیرکبیر می گوید این دانشجویان به كوی پلیس منتقل شده و در شرایط بسیار سخت و در بین مجرمین خطرناک نگهداری می شوند.

به نوشته این وب سایت که اخبار دانشجویی را منعکس می کند، هم اکنون بیش از ۴۰ فعال دانشجویی دانشگاه های مشهد در بازداشتگاه های کوی پلیس، پلیس امنیت، بازداشتگاه اطلاعات و زندان وکیل آباد مشهد زندانی هستند.

***********

دادستان تهران در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت پنج متهمی که پرونده آنها به اتهام محاربه به دادگاه انقلاب ارسال شده است، وابسته به سازمان مجاهدين خلق هستند.

عباس جعفری دولت آبادی مدعی شد کيفرخواست اين پنج نفر بر اساس گزارش های ماموران، مستندات قوی و اقرار صريح متهمان صادر و به دادگاه انقلاب ارسال شده است.

دادستان تهران همچنين گفت سازماندهی جرايم ارتکابی در روز عاشورا از سوی اين افراد و تلاش موثر آنان برای ساختار شکنی در اين روز، از مصاديق بازر محاربه محسوب می شود. بر اساس قوانین جمهوری اسلامی، مجازات محاربه در ایران، اعدام است.

جعفری دولت آبادی همچنین بهائيان بازداشت شده در روزهای اخير را متهم کرد که در سازماندهی حوادث روز عاشورا و ارسال تصاوير اين روز به خارج از ايران نقش داشته اند.

در روزهای گذشته ۱۲ نفر از جوانان بهايی در تهران و چند شهر دیگر توسط ماموران امنيتی جمهوری اسلامی بازداشت شد ند. هفت تن از رهبران جامعه بهایی ایران نیز از دو سال پیش به اتهام جاسوسی برای اسراییل و تبلیغ علیه مقدسات جمهوری اسلامی بازداشت شده اند و قرار است این هفته محاکمه شوند.

دادستان عمومی و انقلاب تهران می گويد ‌در بازرسی از منزل برخی از اين متهمان بهايی، اسلحه و تعدادی گلوله جنگی کشف شده است.

دیان علایی، نماینده جامعه جهانی بهایی در سازمان ملل، پیشتر این اتهام ها را رد کرده و می گوید اتهام ها با انگیزه سیاسی مطرح شده است.

XS
SM
MD
LG