لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۳

نصب سانتریفیوژهای جدید در تاسیسات نطنز


گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل که روز چهارشنبه منتشر شد نشان میدهد ایران همچنان به ساخت یک نیروگاه تحقیقاتی ادامه میدهد، نیروگاهی که به نظر کارشناسان غربی میتواند نهایتا پلوتونیوم لازم را برای سلاح اتمی تولید کند.

در تحولی دیگر که میتواند منبع نگرانی ایالات متحده و متحدانش باشد آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین گزارش داده است که ایران ظرفیت غنی سازی اورانیوم خود را با درجه خلوص بیشتر در مرکز نطنز افزایش داده است.

در بخش دیگری از گزارش آژانس آمده است ایران بخشی از محل مرکز نظامی پارچین را نیز آسفالت کرده، جاییکه دیده بان اتمی سازمان ملل، تصمیم به بازدید از آنرا داشته و دارد.

این اقدام به احتمال زیاد سوظن غرب را در اینکه تهران درنظر دارد هرگونه اثر یا آلودگی هسته ای را پاک کند افزایش می دهد.

یک دیپلمات اروپایی که با برنامه هسته ای ایران آشنا است میگوید اکنون به احتمال زیاد برای بازرسان آژانس بین المللی بسیار دشوار خواهد بود تا رد پایی از فعالیتها و تحقیقات نظامی در پارچین یافت شود. ایران تا بحال از دسترسی بازرسان به این مرکز نظامی جلوگیری کرده است.

گزارشهای آژانس بین المللی انرژی اتمی هر سه ماه یکبار منتشر می شود، و این در حالی است که تلاشهای دیپلماتیک برای حل مناقشه ده ساله هسته ای ایران که سایه تهدید یک جنگ را بر خاورمیانه افکنده، به بن بست رسیده است.
XS
SM
MD
LG