لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۹

ایران قصد دارد به اقیانوس اطلس ناو جنگی بفرستد


ناوچه نظامی نیروی دریایی ارتش ایران
ناوچه نظامی نیروی دریایی ارتش ایران

ادم کردو در واشنگتن فری بیکن نوشت: ایران به دنبال تصویب تحریم های آمریکا بودجه نظامی اش را پانصد میلیون دلار افزایش داده است و برای اعزام یک ناوگان جنگی به اقیانوس اطلس آماده می شود.

دریادار حبیب الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ایران، می گوید: «هیچ مقام نظامی در دنیا فکر نمی کرد که بتوانیم به اقیانوس آرام برویم، آفریقا را دور بزنیم، به کانال سوئز برویم ولی ما توانستیم... ما وارد اطلس شدیم و در آینده نزدیک به غرب اطلس هم خواهیم رفت».

مقام های ارتش آمریکا روز دوشنبه از یک مواجهه «ناامن» دیگر با یک پهباد ایران خبر دادند که ناو هواپیمابر آمریکا در منطقه خلیج فارس را تعقیب می کرد. پهپاد ایرانی آن قدر به یک اف ۱۸ آمریکا نزدیک شد که می توانست جان خلبان را به خطر بیاندازد.

افزایش بودجه نظامی ایران پس از چند هفته تنش میان ایران و ایالات متحده در آب های منطقه اعلام شد. دولت ترامپ که در حال بررسی راه های بالقوه برای ترک توافق هسته ای است در پی این تنش ها موضع گیری های تندی علیه ایران کرد.

رفتار به طور فزاینده خصمانه ایران پس از انتشار گزارش کمتر مورد توجه قرار گرفته شده سازمان ملل متحد قابل بحث است. در گزارش سازمان ملل موارد متعدد نقض معاهدات بین المللی که کار بر روی موشک های بالیستیک را ممنوع کرده فاش شده است. قانونگذاران در کنگره آمریکا و بعضی کارشناسان هم معتقدند ایران بعضی از مفاد توافق هسته ای در ارتباط با مواد اتمی را زیر پا گذاشته است.

قانونگذاران در مجلس ایران هنگام تصویب بودجه نظامی جدید که سهم برنامه موشکی ایران را ۲۶۰ میلیون دلار افزایش داده است شعار «مرگ بر آمریکا» سر دادند.

برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG