لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۶

حبیب الله سیاری: از بازرسی یک نفتکش ایران در خلیج عدن جلوگیری کردیم


فرمانده نیروی دریایی ایران می گوید که ناوهای ایرانی از بازرسی یک نفتکش خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی در آبهای خلیج عدن جلوگیری کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حبیب الله سیاری روز شنبه ۱۴ فروردین در جمع خبرنگاران با اشاره به ماموریت یک ناوگروه ارتش ایران در آبهای تنگه باب المندب، خلیج عدن و دریای سرخ گفت: "یکی از کشورهای ائتلاف طی اقدامی سعی در بازدید از یک نفتکش جمهوری اسلامی داشت که با اعلام حضور ناوگروه نیروی دریایی ارتش، منطقه را ترک کرد."

ائتلاف به رهبری عربستان که در نبرد با شورشیان حوثی یمن به سر می‌برد، کشتی‌های مشکوک به کمک رسانی به حوثی‌های را بازرسی می‌کند. عربستان معتقد است که ایران از حوثی‌ها پشتیبانی می کند و سعی در ارسال سلاح برای این شورشیان دارد.

سخنان فرمانده نیروی دریایی ایران تنها چند روز پس از آن بیان شد که در پی توقیف یک محموله سلاح به مقصد سومالی، یک سخنگوی نیروی دریایی آمریکا گفت که احتمالا این سلاح ها از سوی ایران برای ارسال به یمن ارسال شده باشد.

ایران بهار گذشته تلاش کرد تا یک کشتی حامل کمک های غذایی و دارویی به یمن بفرستد اما این کشتی پس از کشمکش های فراوان، به توصیه سازمان ملل بار خود را در جیبوتی تخلیه کرد. هنوز گزارشی از واکنش مقامات سعودی به سخنان فرمانده نیروی دریایی ایران منتشر نشده است.

XS
SM
MD
LG