لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۹

مانور نظامی ایران در تنگه هرمز ادامه دارد


نیروهای ویژه نظامی و واحدهای غواصی ایران روز یکشنبه در جریان مانور دریائی، عملیات دفاع از بنادر و نوار ساحلی کشور را تمرین کردند. رسانه های وابسته به دولت ایران می گویند این مانور هشدار به کشورهایی است که جمهوری اسلامی را تهدید می کنند.

مانور موسوم به ولایت ۹۱ که با تبلیغاتی گسترده همراه است، در ناحیه ای وسیع از آبراه تنگه هرمز انجام می گیرد، ناحیه ای که برای انتقال نفت اهمیتی حیاتی دارد.

فرماندهان نروهای دریائی ایران از روز جمعه با ظاهر شدن در تلویزیون دولتی ایران گفته اند این مانور شش روزه نشان خواهد داد که ایران می تواند از قلمرو خود دفاع کند.

خبرگزاری فارس اظهارات دریادار امیر رستگاری را نقل می کند که گفته است: "امروز حملات نیروهای اشغالگر به بنادر و سواحل ما و درگیر شدن واحدهای دریائی و نیروهای ویژه" از طريق هلی کوپتر ها، تمرین می شود. رستگاری همچنین گفت تیم های غواصی نیز در تمرین حمله به کشتی های دشمن شرکت دارند.

وی در مصاحبه ای جداگانه با ایرناف خبرگزاری دولتی ایران، گفت شبیه سازی حمله سایبری، تمرین زیردریائی ها و مین گذاری ها نیز بخشی از مانورهائی بود که روز شنبه انجام گرفت.

اسرائیل بارها تهدید به حمله هوائی علیه برنامه اتمی ایران را پیش کشیده است ؛ برنامه ای که بسیاری در غرب نگرانند هدف آن دستیابی به توانائی های تسلیحات اتمی باشد. ایران می گوید فقط به تولید برق و مقاصد صلح آمیز دیگر علاقمند است.

فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب تهدید کرده اند اگر کشور با حمله ای مواجه شود تنگه هرمز را می بندند.

آمریکا گفته است هیچگونه اقدام منجر به بسته شدن این آبراه را ،که بیش از یک سوم نفتی جهان از آن عبور می کند، تحمل نخواهد کرد.

واشنگتن حضور نظامی قابل توجه خود را در منطقه حفظ کرده است.

ایران سالانه چندین مانور نظامی برگزار می کند و از پیشرفت در تولید داخلی تجهیزات نظامی خبر می دهد.

تحلیلگران دفاعی می گویند ایران اغلب در نشان دادن قدرت نظامی خود بزرگنمایی می کند.
XS
SM
MD
LG