لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۲

با هدف «دفاع مستحکم از جزایر ایرانی»؛ «رزمایش دریایی سپاه» در آب‌های خلیج فارس برگزار شد


عکس منتشر شده از رزمایش دریایی سپاه در رسانه‌های ایران
عکس منتشر شده از رزمایش دریایی سپاه در رسانه‌های ایران

سپاه پاسداران یک «رزمایش دریایی» را در آب‌های خلیج فارس و با «تمرکز بر جزیره ابوموسی» آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران، این رزمایش با نام «اقتدار» و هدف اعلامی «دفاع مستحکم از جزایر ایرانی» در منطقه خلیج‌فارس و با تمرکز بر «جزیره ابوموسی» از بامداد امروز چهارشنبه یازدهم مرداد ماه آغاز شده است.

براساس گزارش خبرگزاری‌های رسمی ایران، یگان‌های «رزمی عملیاتی، شناوری، موشکی، پهپادی، هوادریا، جنگال، واکنش سریع، گردان‌های امام حسین استان هرمزگان، بسیج دریایی و نیروی هوافضای سپاه» در انجام این رزمایش مشارکت دارند.

نوزدهم تیرماه مسکو از بیانیه پایانی ششمین دور گفت‌وگوهای راهبردی وزرای خارجه روسیه و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در خصوص جزایر سه‌گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک حمایت کرد.

در آن بیانیه، وزیران خارجه کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس خواهان دستیابی به راه‌حلی مسالمت‌آمیز برای موضوع جزایر سه‌گانه از طریق «مذاکرات دوجانبه» یا «دیوان بین‌المللی دادگستری» بر اساس مقررات حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل متحد برای حل و فصل این مساله شده بودند.

حمایت مسکو از ادعای سرزمینی امارات متحده عربی بر بخشی از مناطق تحت حاکمیت ایران، پس از آن صورت گرفت که آذرماه ۱۴۰۱ نیز در بیانیه مشترک چین و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس اعلام شد که «رهبران بر حمایت خود از همه تلاش‌های صلح‌آمیز از جمله ابتکار و تلاش امارات متحده عربی برای دستیابی به راه‌حلی مسالمت‌آمیز در موضوع جزایر سه‌گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی از طریق مذاکرات دوجانبه با رعایت موازین حقوق بین الملل و حل این موضوع با رعایت مشروعیت بین المللی» تاکید دارند.

حمایت مسکو و پکن از درخواست کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس در شرایطی انجام شد که همواره جمهوری اسلامی مدعی داشتن ارتباطی استراتژیک با این دو کشور بوده و هر یک از آنها نیز قراردادی بلند مدت محرمانه‌ای را در حوزه‌های مختلف با جمهوری اسلامی ایران امضا کرده‌اند.

همان هنگام روزنامه «جمهوری اسلامی» چاپ‌ تهران در بیست و چهارم تیرماه طی یادداشتی روسیه را «نامرد تمام» خوانده و نوشته بود که ایرانیان هنوز «جای دندان‌های روسی را در گلستان و ترکمانچای» بر دست دارند.

بخش فارسی «صدای آمریکا» در گزارش‌ها و مطالب فراوانی به بررسی تاریخچه مالکیت ایران بر جزایر سه‌گانه در خلیج فارس، مناقشات پیرامون آن و همچین حمایت‌های اخیر روسیه و چین از ادعای امارات پرداخته است.

XS
SM
MD
LG