لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۴

انحلال ارکستر ملی ایران


اعضای ارکستر ملی ایران می گویند این ارکستر از ماه گذشته منحل شده است.
به گفته نوازندگان ارکستر موسیقی ملی ایران، نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نبودِ بودجه را علت آن دانسته است.

بر این اساس، نوازندگان این ارکستر سه ماه است دستمزد دریافت نکرده اند، قراردادشان تمدید نشده و کلیه اجراهای آینده این ارکستر لغو شده است.

ارکستر موسیقی ملی به عنوان نماد رسمی موسیقی ایران نه تنها در تشریفات رسمی، همچون بازدید میهمانان بلندپایه خارجی، بلکه در آیین ها و مناسبت های دیگر ملی همچون بزرگداشت مشاهیر ایران به اجرای برنامه می پرداخت.

اجرای برنامه بیست و پنجم شهریور در باغ عفیف آباد شیراز واپسین برنامه اجرایی ارکستر ملی ایران بود. کنسرتی به رهبری آرش گوران و همآوایی علیرضا قربانی به سود بازماندگان زمین لرزه آذربایجان برگزار و با استقبال پرشور مخاطبان روبرو شد.

حالا اعضای این کنسرت می گویند نماد موسیقی ملی ایران بار دیگر قربانی کمبود بودجه دولتی شده است.

برخی کشورها بدون ارکستر موسیقی ملی هستند؛ اما آنهایی که به ارکستر ملی شان می بالند، تاکنون آن را به خاطر کمبود بودجه منحل نکرده اند.

نوازندگان این ارکستر، که نخواسته اند نامشان فاش شود، به خبرگزاری کار ایران گفته اند: «محسن رجب پور(مدیر اجرایی این ارکستر) رسما اعلام کرده که از ارکستر ملی هیچ حمایتی نمی‌کند. و هنگامی که ما از مسئولان پیگیر حقوق‌های خود می‌شویم راحت گفته می‌شود: بودجه نداریم».

آنان می گویند براثر همین کمبود بودجه ارکستر سمفونیک تهران نیز فعلا به حالت نیمه تعطیل درآمده است.

مهرداد فخرالدینی، رهبر سابق ارکستر ملی، نیز منحل شدن این ارکستر را تایید کرده و گفت: بسیاری از مسئولان این موضوع را به‌طور خصوصی در جمع نوازندگان اعلام کردند و همه ما می‌دانیم که این موضوع صحت دارد. آخرین بار که ارکستر موسیقی ملی ایران از نواختن بازایستاد زمانی بود که دولت تصمیم به تغییر مدیریت آن گرفت و این ارکستر از سال هشتاد و هفت تا هشتاد و نه برای دو سال پیاپی تعطیل شد.

زنده یاد جلال ذوالفنون نوازنده سه تار دو سال پیش در اعتراض به تعطیلی ارکستر موسیقی ملی ایران گفته بود: «بهتر است هرچه زودتر فكري به حال هويت از دست رفته‌ي موسيقی ايران زمين و مظلوميت آن كه در ماجرای ازهم پاشيدگی اركستر ملی مشاهده شد، بكنند تا اين ننگ بی آبرويی بر پيشانی مردم ما باقی نماند.»
XS
SM
MD
LG