لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۴

یک مقام نظامی ایران انفجار در نزدیکی نطنز را ناشی از «شلیک موشک از سامانه پدافند هوایی» دانست


آرشیو
آرشیو

فرمانده دیده‌بانی پدافند نطنز، صدای انفجار مهیب در نزدیکی نطنز را ناشی از «شلیک موشک از سامانه پدافند هوایی در حاشیه شهر بادرود» دانست و هدف از این اقدام را کسب «آمادگی» توصیف کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های ایران، روز شنبه در نزدیکی نطنز صدای یک انفجار مهیب شنیده شد، ومحل دقیق این حادثه در بادرود و در ۲۰ کیلومتری تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز اعلام شد.

به گزارش ایرنا، سروان علی مؤذنی، فرمانده دیده‌بانی پدافند نطنز گفت «هرگونه تهدید از سوی دشمنان با پاسخ قاطع و محکم» روبرو خواهد شد.

خبرگزاری فارس به دنبال شنیده شدن صدای انفجار مهیب در نزدیکی نطنز از «انفجار و انتشار دود» یک شیء در آسمان با «نور شدید» در یک روستا در بادرود نطنز خبر داد. فارس نوشت بر اساس شنیده‌ها احتمالا این شیء یک «پهپاد ناشناس» بوده است.

به گزارش ایرنا، صدای انفجار مهیب در آسمان بادرود از توابع شهرستان نطنز و در فاصله نزدیک به ۲۰ کیلومتری مجتمع شهید احمدی روشن شنیده شد. این مجتمع یکی از تأسیسات هسته‌ای ایران است که برای غنی‌سازی اورانیوم در نزدیکی نطنز ساخته شده است.

یک شاهد عینی به خبرنگار ایرنا گفت: مردم بادرود این صدا را به همراه نوری که نشان از انفجار یک شی در آسمان این شهر بود مشاهده کرده‌اند.

رمضانعلی فردوسی، فرماندار نطنز در دقایق اول پس از انفجار گفت: «هنوز جزئیات دقیقی از این موضوع در دست نیست.» اما او ساعتی بعد مدعی شد انفجار ناشی از شلیک پدافندی در حاشیه شهر بادرود بوده و «مردم نگران نباشند.»

نور نیوز، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، نیز این انفجار را به «موشک پدافندی با هدف آزمایش واکنش سریع نسبت به تهاجم احتمالی شلیک و با هدایت سایت پدافندی منطقه» نسبت داد.

همچنین شاهین تقی‌خانی، سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران گفت این قبیل آزمایش‌ها برای بررسی میزان آمادگی سامانه‌های دفاعی منطقه، «در فضای کاملا امن و با هماهنگی کامل شبکه یکپارچه پدافندی صورت می‌گیرد و جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد.»

از سوی دیگر، ایرنا به نقل از یک «منبع مطلع محلی» نوشت: «انفجار ساعت ۲۰ و ۱۵ دقیقه امشب در آسمان شهرستان نطنز در منطقه کویری اتفاق افتاده و ربطی به تأسیسات هسته‌ای نطنز ندارد.»

خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی ایران همچنین به نقل از فرماندار نطنز با بیان این که «نیروهای امنیتی در حال بررسی موضوع هستند»، نوشت، «بر اساس جمع‌بندی‌های فعلی این حادثه تلفاتی به اماکن مسکونی و یا ساختمان خاصی وارد نکرده» است.

XS
SM
MD
LG